Platon İdeal Devlet

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 13 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Platon İdeal Devlet Hakkında Bilgi


  Platon İdeal Devlet Düşüncesi


  Platon ideal devlet düşüncesini aynı isimli yani devlet isimli eserinde ayrıntılarıyla anlatır.Platonun ideal devletinde ikinci sınıf, cesaret erdemiyle donatılmış beden ye ruhça sağlam bekçiler veya askerler sınıfıdır. Devleti korumak ve varlığını sürdürmek görevini üstlenen bekçiler, önemli bir sınıftır. Bu sınıfın seçimi ve eğitimine Platon ayrı bir önem verir. Çünkü bazen bekçiler devleti korumak yerine, devleti ele geçirmek isteyebilir. Bu nedenle, onların eğitimi yalnızca bedenî eğitim olmamalıdır.

  Platon devleti doğal bir düzen olarak; yani bir canlı organizma gibi düşünmektedir. Ona göre, devlet canlı bir organizmadır çünkü devletin her organı ancak bütün yapı içinde yaşamını sürdürebilir. Bütünden ayrı bir devlet veya sivil kurum yaşamım sürdüremez. Çünkü bir organ bedene bağlı olduğu sürece canlılığını korur. Bu nedenle Platona göre, birey toplum dışında var olamaz; toplum da bireylerle var olur.

  Platonun devleti tek bir yöneticiye değil, felsefe eğitimi almış ve tüm bedensel arzu ve zevklerden uzaklaşmış birçok yaşlı aristokratın yönetmesini önerir.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Platon İdeal Devlet
 1. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  677
 2. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,010
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,589
 4. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  922
 5. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  618