Platon Özellikleri

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 16 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Platon Genel Özellikleri
  Platon Özellikleri Nelerdir

  Platon Platon Arapçada P harfinin olmamasından dolayı Arap dünyasında Eflatun olarak anılmaktadır.

  Eflatun felsefesi ile ilgili olarak mümkün olan en kısa tarifi vermek istersek, onun tıpkı Sokrates öncesi Doğa Filozofları gibi, mutlak ve değişmez olan ile değişen arasındaki ilintilerle ilgilendiğini söyleyebiliriz. İlk filozoflar, doğada mutlak ve değişmez olanı aramışlar, Eflatun ise hem doğada, hem de ahlak ve toplum yaşamında mutlak ve değişmez olanın peşinden koşmuştur.

  Doğru sanı (doğru algılama) ile bilgi, iki ayrı dünya yaratmıştır. Bir yanda meydana gelen ve yok olan, doğru sanının, göreceli gerçekliklerin dünyası, diğer yanda, sağlam ve sürekli, asıl gerçekliğin, idealar"ın dünyası. (Le monde sensible et le monde intelligible)

  Eflatun'un bilgi kuramının çıkış noktası Protogoras'çıdır. Bir şeyi bilen kişi, onu algılayan kişidir. Bu yüzden insan her şeyin ölçüsüdür.

  Algı, daima var olan bir şeydir. Bilgi olduğu için de şaşmaz diyor Protogoras. Eflatun bu görüşe, Herakleitos'un, var dediğimiz her şey, gerçekte oluş sürecinde olan bir nesnedir şeklindeki akış kuramı'nı katar. Eflatun,

  Bilgi bir algıdır; (hatta aslında bilgi, bir algılama yargısıdır.)
  İnsan her şeyin ölçüsüdür;
  Her şey akış halindedir :

  Eflatun özetlenebilecek kuramın, algılanan nesneler için doğru, gerçek bilgi açısından yanlış olduğu sonucuna varmıştır.

  Felsefi meseleleri inceleyen birçok düşünür tarafından yazılan incelemelerde, iyi, doğru ve güzel kavramları, insanoğlunun doğuştan sahip olduğu özelliklerdir şeklinde dile getirilen Eflatun öğretisinin altında yatan düşünsel zincir budur.
   
Yükleniyor...