Platon Sanat Anlayışı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Masal tarafından 16 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Platon Sanat Anlayışı Hakkında Bilgi


  Platon Sanat Anlayışı Nasıldır


  Platon Platon Arapçada P harfinin olmamasından dolayı Arap dünyasında Eflatun olarak anılmaktadır Platon, akıl hocası Sokrat (Socrates) ve öğrencisi Aristo (Aristotle) ile birlikte, doğal felsefe, bilim ve Batı felsefesinin temellerini attı Eflatun, aslında Socrates'in öğretilisi ve öğrencisiydi Socrates'in düşüncelerinden olduğu kadar öğretmeninin adalete uymayan öldürülmesinden de etkilenmişti

  Platon sanata ve sanatçıya mesafeli yaklaştığı görülmektedir. Sanatçının taklit ettiği örnekler gerçeğin kendisi değil, gölgesidir. Gölgeye takılıp kalmak ise gerçeğe uzak kalmak anlamına geldiğini düşünmektedir. Platona göre bir ressamın taklit ettiği nesneler zaten gölgenin gölgesidir. Bu durumda gölgenin gölgesi ile meşgul olduklarını belirtir. Yani ressam ideanın değil, ideanın taklidinin taklidini yapmaktadır.

  Yine Homeros ve Tragedya yazarları akıl yoluyla ilerleyen kimseler olmayıp, tutkularına kapılmış insanların taklidini yaptıklarını söyler. Böylece sanatçıların insanları gerçeklere değil, haz ve tutkuya yönlendirirler. Sanat taklit olduğu için bir bilgi değildir ve ciddi bir iş de değildir.

  Sanat eserlerini üçe ayıran Platon bunlardan birincisi “dythrambos adı verilen ozanın kendi duygularını dile getirdiği türler. İkincisi, “komedi ve tragedya denen kişilerin taklit edildiği türler. Üçüncüsü ise, “epos denen her iki türden oluşan türlerdir.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Platon Sanat Anlayışı
 1. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,527
 2. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  677
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,589
 4. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  922
 5. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  618