Platon Yasalar Kitabı Özeti

'Etüt Merkezi' forumunda zamaneanne tarafından 12 Tem 2012 tarihinde açılan konu


 1. Platon Yasalar Kitabı  Platon Yasalar Kitabı Özet Bilgileri


  Platon devlet felsefesi üzerine en çok eser yazan filozoflar arasında gelir ve bu yüzden siyaset felsefesinin kurucuları arasındadır. Filozofun bu alandaki en önemli eserlerinden biri olan Yasalar da devlet yönetiminin nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgiler verir.

  Devlet yönetimi ve iktidar konularında Yasalar'da Platon şunları söyler:

  İçimizde haz ve acı dediğimiz, birbirine karşıt ve akıldışı iki dürtü vardır. Yine bu ikisinin yanında, gelecekteki şeylere ilişkin olduklarından ortak adları 'beklenti' olan sanılar vardır: kendilerine özgü adları da, acı beklentisi 'korku', öteki de 'güven'dir; bütün bunların üstünde, neyin daha iyi, neyin daha kötü olduğuna karar veren uslamlama vardır: bir kentin ortak kararı haline gelince, 'yasa' adını alır.

  Gerçekte bütün devletlerin bütün devletlere karşı, ilan edilmemiş de olsa, doğa gereği bir savaşı vardır.

  İnsan tanrının bir oyuncağı olarak tasarlanmıştır.

  Bütün vahşi hayvanlar içinde en azgını çocuktur.

  Yanılgıların nedeni olarak bilgisizlik gösterilirse, yanlış olmaz; yasa koyucu da bunu ikiye ayırırsa, daha iyi olur: biri, küçük yanılgıların nedeni saydığı yalın bilgisizlik; öteki de, çifte bilgisizlik; örneğin, insanın bilgisizliğinden ötürü bilmemekle kalmayıp, kesinlikle bilmediği konularda derin bilgi sahibi olduğu düşüncesiyle kendini bilge sanması; hele bir de bunun arkasında güç ve kuvvet oldu mu, işte yasa koyucu bunları ciddi ve kaba yanılgıların nedeni olarak almalı, ama arkası güçlü değilse, bunlara çocukların ve yaşlı insanların kusurları olarak bakmalı ve bu insanlara büyük bir hoşgörüyle dolu son derece yumuşak yasalar koymalıdır.

  Her adaletsiz insanın istemeden adaletsiz olduğunu bilmek gerekir; çünkü hiçbir yerde hiç kimse en büyük kötülükleri isteyerek benimsemiş olamaz, hele sahip olduğu en değerli şeylerde.

  Bütün kötülüklerin en büyüğü birçok insanın ruhunda yaradılıştan vardır: herkes bu kötülüğü hoş görüp ondan bir kaçış yolu aramaz; 'her insan kendini sever, böyle olması da gerekli ve doğrudur' demesi de bunu gösterir. Aslında bütün yanılgılarımızın nedeni, her zaman insanın kendini fazla sevmesidir. Çünkü seven sevdiğine karşı kördür, böylece adil, iyi ve güzel şeyleri yanlış değerlendirir; doğru olan şeyden önce hep kendine değer vermek gerektiğini düşünür.

  Tanrı bile yazgıyı zorlayamaz.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Platon Yasalar Kitabı
 1. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  682
 2. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,019
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,592
 4. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  925
 5. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  625