Pnömoni nedir?

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 21 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Pnömoni ne demek kısaca

  Pnömoni, halk dilinde daha çok zatürre olarak tanınmaktadır ve akciğerin iltihablanmasına verilen tıbbi isimdir.

  Tıp dilinde Pnömoni halk arasındaysa zatürre olarak bilinen hastalık, Akciğer parankim dokusunda meydana gelen iltihaplanma sonucu oluşan daha çok küçük çocuklar ile yaşlılarda görülen, eşlik eden başka bir hastalığı olmayan hastalarda, günlük yaşamı sırasında ortaya çıkabilen, kronik bir rahatsızlık sahibi olan kişilerde daha ağır bir şekilde görülen ve zaman zaman ölümle sonuçlanabilen ateşli bir hastalıktır diye tanımlıyoruzpnömoni
  Pnömoni (Zatürre)'nin belirtileri nelerdir?
  Hızlı nefes alıp verme, ateş, kuru veya balgamlı öksürük pnömoninin ana belirtileridir. Göğüs ağrısı, göğüste çekilme (retraksiyonlar), burun kanatlarının solunuma katılması, hava açlığı, solunum hareketlerinin azalması, nabızda hızlanma, beslenme zorluğu, kusma, karın ağrısı, baş ağrısı, konvülsiyonlar (havale geçirme), uykuya meyil pnömonide görülebilen bulgulardır. Hastalığın belirtileri hastanın yaşına göre değişebilir ve pnömonili yenidoğanlarda akciğer ile ilgili bulguların bazıları görülmeyebilir.
  Parapnömonik effüzyon nedir?
  Bakterilerin oluşturduğu pnömonilerde akciğer zarları arasında sıvı toplanmasına parapnömonik effüzyon denir.
  Pnömoni (Zatürre) oluşmasını kolaylaştıran risk faktörleri nelerdir?
  1- İleri yaş
  2- Kronik hastalıklar
  3- Sigara kullanımı
  4- Alkol alımı
  5- Kusmalar
  6- Geçirilmiş uzun süreli ameliyatlar
  Pnömoni (Zatürre) hastalığına sebep olan etmenler nelerdir?
  Alkol, uyuşturucu maddeler, sigara ve kötü hayat şartları, ağır geçen grip hastalığı zatürreye ortam hazırlayan etmenlerdir. Genellikle kızamık, boğmaca, grip, difteri, suçiçeği, tifo ve çeşitli bakteri enfeksiyonları ya da vücudu aşırı ölçüde zayıf düşüren hastalıkların seyri sırasında ortaya çıkar.

   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Tem 2014
Yükleniyor...