Polen Alerjisine Dikkat

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 20 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Polen Alerjisine Dikkat

  Özellikle bu mevsimde artan polenler parklarda, yeşillik alanlarda oyun oynayan çocuğunuz için birçok tehlikeyi de beraberinde getirebilir. Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Dr.Hüseyin Cem Öcal, bahar aylarında artış gösteren alerjiler ve çocukların korunması için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

  İlkbaharın gelmesi, havaların ısınması ile birlikte çocuklarımızla birlikte dışarıda geçireceğimiz zaman da artacaktır. Baharda çimen, ot, çiçek ve ağaçların çiçek açmaları ile birlikte polenler atmosfere yayılır ve alerjik reaksiyonlarda artışa neden olur. Bu etki rüzgarlı havalarda daha belirgindir. En tipik bahar alerjisi alerjik rinit şeklinde görülür. Alerjik rinit, burun mukozasının alerjik kökenli iltihabıdır. Alerjik yatkınlığı olan kişilerde görülür. Alerjik rinitin iki tipi vardır. Bunlar;
  1 ) Mevsimsel alerjik rinit (Saman nezlesi): Belirli mevsimlerde ve en sık polen alerjisine bağlı ortaya çıkan alerjik rinit tipine denir. Polen kaynağı ise ağaçlar, çimen ve otlardır. Baharın erken döneminde şikayetlere yol açan ağaç polenleri iken; ilkbahar sonu yaz başı çimen, yaz ortası ve sonbaharda ot polenleri şikayetlere sebep olur. Ne yazık ki küresel ısınma ile birlikte bu sürelerin uzadığı görülmüştür.
  2 ) Perennial alerjik rinit ( Yıl boyu devam eden): Şikayetler yıl boyu sürer en önemli allerjen ev tozu akarlarıdır.

  Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma ve göz sulanması, kızarması gözaltlarında morarma görülür. Çocuklarda alerjik nezle belirtileri olarak; burun tıkanıklığı görülmektedir. Bu durumda kendini gece huzursuz uyuma, ağızdan nefes alma ve horlama şeklinde gösterebilir. Alerjik rinitli çocuklarda sık üst solunum yolu enfeksiyonu ve orta kulak enfeksiyonu, bir kısmında alerjik göz nezlesi gibi bulguları da görülebilir. Çocuklar sık sık ellerini burunlarına sürterek kaşıma hareketi yaparlar buna “alerjik selam denir. Çok ağır bir hastalık olmamasına rağmen bu şikayetler çocukları son derece rahatsız edebilir.

  Alerjik riniti olan çocuklar için anne ve babalara öneriler;

  - Evinizin camlarını polen mevsiminde kapalı tutun.
  - Polen yoğunluğunun olduğu saatlerde, özellikle sabah saatlerinde çocuğunuzu dışarı çıkarmamaya özen gösterin. Dışarı çıkmanız gerekliyse de koruyucu maske takın. Dışarıda oyunlar oynamak, parkta vakit geçirmek gibi eylemlerden kaçının.
  - Evin içinde havalandırma sistemleri ve hava filtreleri kullanın. Klimalarda kullanılan filtreleri sık değiştirin. Hava değişimini içeride bulunan havayı kullanarak temizleyen, dışarıdaki havayı kullanmayan özel klimaları tercih edin.
  - Eve girince çocuğunuzun banyo yapmasına özen gösterin veya kıyafetlerini çıkarın.
  - Polen mevsiminde giysilerinizi açık havada kurutmayın.
  - Polen mevsiminde arabada giderken pencereleri kapalı tutun.
  - Sigara içilen ortamlarda bulunmayın.


  hürriyet

   
Yükleniyor...