Polis dur derse..

'Güncel Bilgiler' forumunda Destina tarafından 1 Tem 2008 tarihinde açılan konu

 1. Polis 'Dur' derse..

  Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'nda yapılan düzenleme polise ne haklar sağlıyor? Eğer bir gün karşımızda bize 'dur' ihtarı yapan bir polis görürsek ne yapmamız gerekiyor?
  14 Haziran 2007'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'nda yapılan düzenlemeye göre, polis şüphelendiği kişiyi, ortada somut bir tehlike olmasa da, olası tehlikeyi önlemek için, durdurup kimlik sorabilecek. Peki yeni yasa polise başka ne haklar sağlıyor ve bir gün karşımızda bir polis görürsek ne yapmamız gerekiyor.


  GÖSTERMEM DEMEYİN
  Siz siz olun, AB'ye uyum rüzgarlarından etkilenip kimlik soran polise "Ne kimliği", "Sen bana kimlik soramazsın" filan demeyin. Yasaya göre, polisin kimlik göstermeyen kişiyi yakalama yetkisi var.

  Ancak polis kimlik sorduğu kişilere, kendi kimliğini gösterme ve hangi görevi yerine getirdiğini anlatmakla yükümlü. Yani siz de ona kimlik sorabilirsiniz.

  ÇANTA ARAYABİLİR
  Polis yolda durdurup, üzerinizi ya da çantanızı aramak isteyebilir. Buna hakkı var; ama önce size savcılıktan aldığı arama kararını göstermesi gerekir. Göstermezse siz sorun.

  ÜST ARAMA KOŞULU
  Spor karşılaşmaları, miting, konser gibi yerlerde polis, savcılık emri olmadan üst araması yapabilir. Bir binayı korumakla yükümlü polis memurları, içeri girmek isteyen kişileri arayabilir. Direnenler, 5326 sayılı Kabahatlar Kanunu'nun 32. maddesine göre para cezası öder.

  ARABADAN İNDİREBİLİR
  Polis otomobilinizi şüpheli görürse durdurabilir. Kolluk amirinin emri ile sürücünün üzerini arayabilir. Savcılık kararı olmadan, kişinin elbisesini çıkarmasını, aracın torpido gözünün ya da bagajının açılmasını isteyemez, çantayı açtırıp içine bakamaz, elini sokup arama yapamaz.

  TUTANAK TUTTUR
  Siz haklı bir neden yokken durdurulduğunuzu düşünüyorsanız, polisten kimliğini göstermesini ve durdurulma nedeni hakkında açıklama yapıp tutanak tutulmasını isteyin. Bu tutanakla hakkınızı mahkemede arayabilirsiniz.

  KONUT NASIL ARANIR
  Konutlarda adli karar ile sadece gündüzleri arama yapılabilir. Arama işlemine de muhakkak Cumhuriyet Savcısının katılması gerekiyor. Kanuna göre iki kişi işleme tanık olarak katılmalı.

  ZORLA NASIL YAKALAR
  Polisin yazılı bir adli karar olmadan kimseyi yakalama ve zorla bir yere götürme yetkisi yok. Ama kişiyi bir daha bulamayacaksa, savcı ya da amirine ulaşamıyorsa yakalama yetkisi var. Vatandaşın direnme hakkı ise tartışmalı.

  HIRSIZIN GİRDİĞİ EV
  Polisin peşine düştüğü hırsız bir eve girerse polis de peşinden o eve giremez. Eve girmesi için mutlaka adli karar gerekiyor.
   
 2. Eco

  Eco

  bilgiler için teşekkürler destina.
  yararlı bir paylaşım.
   
 3. Hadi hepsi güzelde bu ne simdi :f20:

  HIRSIZIN GİRDİĞİ EV
  Polisin peşine düştüğü hırsız bir eve girerse polis de peşinden o eve giremez. Eve girmesi için mutlaka adli karar gerekiyor.


  Evdekiler icin; başınızın çaresine bakın, karar cıkana dek der bekler mi ? :f196:
   
 4. Bunlar polisin hakları mı yoksa suçlunun hakları mı anlayamadım :f196:
  Bazı konularda polisin elini kolunu bağlayan yasalara tamamen karşıyım malesef günümüzde kanunların çoğu suçlulardan yana :( polis hiçbirşey yapamıyor, yok karar lazım yok yazı lazım yok savcılıktan izin lazım bu belgelerin olmayışı o an için nelere sebep olabilir bir düşünsenize...