Polonyanın Özellikleri

'Ülkeler' forumunda Sitem tarafından 20 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Polonyanın Özellikleri nedir  Polonya Özellikleri

  POLANYA DEVLETİN ADI: Polonya Halk Cumhuriyeti
  POLANYA BAŞKENTİ: Varşova
  POLANYA YÜZÖLÇÜMÜ: 312.677 km2
  POLANYA NÜFUSU: 38.429.000
  POLANYA RESMİ DİLİ: Polonya Dili (Lehçe)
  POLANYA DİNİ: Katolik
  POLANYA PARA BİRİMİ: Zloty

  Polonya , resmi adı Polonya Cumhuriyeti Orta Avrupa'da bulunan bir ülke. Komşuları, batıda Almanya, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya Federasyonu ve Litvanya, doğuda Belarus, güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi'dir. Ülke 312.679 km²'lik yüzölçümüyle Avrupa'nın dokuzuncu, dünyanın altmış dokuzuncu büyük ülkesidir. Yaklaşık 38 milyonluk nüfusuyla dünya sıralamasında en kalabalık 33. ülkedir.

  Polanyaya nasıl gidilir?
  Polonya milli hava yolunun İstanbul bağlantılı direk uçuşları var. Polonyanın İstanbuldan kalkan bir çok Avrupa havayolu vasıtasıyla aktarmalı olarak gitmek çok mümkün.

  Polanya gezilecek yerler
  Krakov dünyanın en önemli tuz madenlerinden birine sahip. Avrupanın en eski ve en büyük tuz mandeni. Halen müze olarak ziyaret edilebiliyor.

  Katoviçe çok önemli bir dini şehri. Varşova başlı başına zaten önemli bir şehir. Unesco tarafından eski şehri koruma altına alınmış. Dünyaca önemli bir başkent. Bide Almanya tarafında yani batı tarafında Poznan diye bir şehri var. Polonya zaten çok Türkiyeden aşırı ilgi çekmemiş bir ülke olduğu için Krakov,GIdanks ve Varşova üçlüsü kuzeyde Gıdansk,ortada Varşova ve güneyde Krakov bence görülmesi gereken başlıca üç şehir.

  [​IMG]

  Polanya mutfağı
  Polonyanın kendine has bir mutfağı var. Ağırlıklı olarak et. Bunun içinde tavuk etide var dana etide var ama çok sık domuz eti yerler. Bol çorbaları var sebze çok yerler özellikler lahana ve pancar en sevdikleri sebzeler ve her yemekte her ne olursa olsun yanında haşlamamı pürememi kızartmamı diye patates sorarlar. Patates Polonyanın bi nebvi milli yemeği gibi dir.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Polonyanın Özellikleri
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,881
 2. Aderito
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  767
 3. Blizzard
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,396
 4. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,843
 5. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,410