Potansiyel Enerji Nedir

'Eğitim Merkezi' forumunda Sitem tarafından 22 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Potansiyel Enerji konu anlatımı
  Potansiyel Enerji hakkında bilgi

  Potansiyel enerji , cisimlerin bir alanda bulundukları fiziksel durumlardan ötürü depoladığı kabul edilen enerjidir. Örneğin yükseğe kaldırılan bir cisim, barajlarda biriken su, sıkıştırılan veya gerilen yay potansiyel enerji depolar. Potansiyel enerji yerden yüksekliğe veya cisimdeki değişikliğe bağlıdır. Ep ile gösterilir. Formülü Ep=m.g.h'dir.Cisimlerin bulundukları konumdan dolayı sahip oldukları enerjidir Çekim Potansiyel ve Esneklik Potansiyel olarak ikiye ayrılır

  Potansiyel enerji, kinetik enerjiye dönüşebilme potansiyeline sahiptir. Buna "Kinetik enerjiye dönüşmesi muhtemeldir" de denilebilir.

  Enerji Değişim, geçimine bir örnek:Sallanan çocuğun hızı vardır.(Bu hız Kinetik Enerji olarak adlandırılır.Ek ile gösterilir).Bu çocuk en yüksek yere geldiğinde Potansiyel, En aşağı geldiğinde ise kinetik enerjiye dönüşür.

  Esneklik Potansiyel Enerjisi

  Yaylardaki esneklikten yararlanılarak yapılan iştir. Yay ne kadar çok sıkıştırılırsa Esneklik Potansiyel Enerjisi o miktara eşit bir şekilde artar. Formülü 1/2kx2dir. Esnek olan cisimlerde görülür.Örnek:Yay,Lastik,plastik,vb...Sünger,pamuk vb. gibi maddelerde Esneklik Potansiyel Enerji gözlenmez.

  Çekim Potansiyel Enerjisi

  Yerden belli yükseklikte bulunan cisme etkileyen yer çekim kuvvetinin enerjisine denir.

  Yer çekimi Potansiyel Enerjisi
  Elektrik Potansiyel Enerjisi
  Manyetik Potansiyel Enerjisi
  Isı Potansiyel Enerjisi
  Kimyasal Potansiyel Enerjisi
  Elastik Potansiyel Enerjisi
  Nükleer Potansiyel Enerjisi
   
Yükleniyor...