Power Point'te Slayt'a Ses Gömme Resimli Anlatım

'Teknoloji' forumunda Meryem tarafından 24 Şub 2012 tarihinde açılan konu


 1. Power Point'te Slayt'a Ses Gömme Resimli Açıklama
  Power Point'te Slayt'a Ses Gömme Resimli


  Powerpoint programının içine müzik gömmek için bilinmesi gereken en önemli konu, ses dosyasının WAV uzantılı olmasıdır, yani çok kullandığımız MP3ler powerpoint içine gömülmez. Gömmek için “wav uzantılı ses dosyası olması gerekmektedir ya da MP3ler bir dönüştürü ile wava dönüştürülüp gömülmesi gerekir. Bunu dedikten sonra isterseniz başlayalım. Öncelikle “araçlar(tools) girerek aşağı doğru açılan menüden “seçenekler(options) seçelim.
  [​IMG]

  Açılan pencereden “Genel(general) girerek “KB önündeki sayıyı yükseltelim, örneğin aşağıdaki resimde 5000KB yani 5MBlik bir değer var bu değer içine gömeceğimiz ses dosyasının(wav) limitini gösteriyor, ekleyeceğimiz ses dosyasını örneğin 10MB ise buraya 10000KB yazmamız gerekli, işlem bittikten sonra “tamam(ok) ile pencereyi kapatıyoruz.
  [​IMG]

  Şimdi “Ekle(insert) , "sesler ve klipler(movies ans Sounds)" takip ederek "dosyadan ses(sound from file)" seçiniz.
  [​IMG]

  Ses dosyasını seçin, unutmayın WAV olmalı.
  [​IMG]

  Dosya eklendikten sonra karşınıza böyle bir pencere gelir, “otomatik olarak(Automatically) seçiniz.
  [​IMG]

  Ses dosyasını ekledik ve slaytın ortasında bir sarı çan şeki çıktı, üzerine gelin ve sağa basın,açılan menüden “Animasyon(custom animation) giriniz.
  [​IMG]

  Sağ tarafta açılan animasyon penceresinden eklediğimiz ses dosyasının üzerine gelip sağa basın ve efekt seçenekleri(effect options) giriniz.
  [​IMG]

  Burası önemli bir nokta aşağıdaki resimde kırmızı kare içine aldığım yerdeki “sonra(after) yazan yere tik koyun ve ordaki boşluğa sunumunuzun toplam slayt numarasını yazın, yani sunumunuz 40 slayt ise toplam oraya 40, 856 slayt ise 856 yazın böylece eklenen ses dosyası hiç durmayacak ve toplam slayt sayısı sonuna kadar çalmaya devam edecek(bunun hakkında sıkıntı çekenler oluyordu).
  [​IMG]

  Son olarak sarı çan işaretinide saklamak için şunu yapın, yukardaki “ses ayarları(sound settings) sekmesine girdikten sonra aşağıdaki resimde işaretlediğim, “hide sound icon ile başlayan cümlenin başındaki yere bit tik koyun ve tamam deyip kapatınız.
  [​IMG]

  Aslında ses dosyasını gömmekten biraz fazlasını yaptık ama hepsi birbirine bağlı şeyler, ses dosyasını ekle ile ekledikten sonra sesin hiç kesilmemesi için toplam slayt numarasını yazdık ve böylece müziğimiz sunumun sonuna kadar çalmaya devam etti ayrıca görüntüyü bozmaması açısından sarı renkli çanı sakladık