Protista Alemi

'Eğitim Merkezi' forumunda ZORBEY tarafından 22 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. biyoloji protista alemi
  protista aleminin genel özellikleri


  Tek hücreli olmalarına rağmen çekirdek yapıları ökaryot olduğu için monera aleminden aynlıriar. Zarla çevrili çekirdek ve diğer hücre organelleri vardır. Hücre yapısı olarak bitki ve hayvanlardan geri değillerdir. Tam bitki veya tam hayvan özelliği göstermedikleri için o alemlere koyulmazlar. Bu alem, bir hücreliler, bazı alglerden meydana gelir. Bir hücreliler (Protozoa) mikroskobik canlılar olup 4 gruba ayrılırlar.

  Kamçılılar (Flagellata): Bir veya daha çok bulunan kamçılarıyla hareket ederler. Öglena gibi bazıları klorofil taşımakta olup ototrofturlar. Tripanosoma adlı türü parazit olup insanda Afrika uyku hastalığını yapar.

  * Kökayaklılar (Rhizopoda): Besinlerini ve hareketlerini yalancı ayaklarıyla (pseudopod) sağlarlar. Sularda ve nemli topraklarda yaşarlar. Besinlerini daha çok hücre içindeki besin kofullarında sindirirler. En bilinen örnek Amip’ür. Bazıları parazit olup insanda amipli dizanteri hastalığına sebep olur.

  * Sporlular (Sporozoa): Parazit bir hücreliler olup, sporla ürerler. Özel bir hareket organelleri yoktur. Plazmodyum malana türü sivrisinekten insana geçerek sıtma hastalığını yapar.

  * Kirpikliler (Cilliata): Hareketlerini ve besin teminini silleriyle yaparlar. Tatlı su ve denizlerde yaşarlar. En iyi örnek Paramecium‘dur. Paramecium hem bölünerek hem de eşeyli ürer. Fazla suyu atan özel boşaltım organeli olarak kontraktil koful taşırlar.
   
Yükleniyor...