Radarın icadı, Radarı kim buldu

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 23 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Radarı kim icad etti,

  Alman Donanması Sinyal Araştırmaları Bölümü Şefi Dr. Rudolph Kühnold tarafından 1933 yılının yazında ve sonbaharında geliştirildi. Üzerinde, 600 megasaykıl frekanslı 700 W gücünde bir yansıtıcı, bir alıcı ve disk reflektörleri vardı. Radarın ilk denemeleri, 20 Mart 1934 günü, Kiel Limanı’nda yapıldı. Kühnold, 600 metre uzakta demirli Hesse adlı gemiden gönderilen eko sinyallerini almayı başardı. Bunun üzerine, Lübeck yakınlarındaki Pelzerhaken Bahriye Araştırma Merkezi’nde, bir radar deneme istasyonu kuruldu.
  Radar ne zaman bulundu,
  Burada, 1934 yılının Ekim ayında, donanmanın yüksek rütbeli subaylarının önünde yapılan bir denemede, 7 mil uzaktaki bir gemiden gönderilen sinyaller alındı. Aynı deneme sırasında büyük bir rastlantı sonucu, bölgeden geçmekte olan bir deniz uçağından da sinyaller alındı ve bu “radarla saptanan ilk uçak” oldu. Bu başarı üzerine Alman Hükümeti, radarla ilgili çalışmaların sürdürülmesi için 70 bin marklık ödenek ayırdı. 1935 yılının Ocak ayından itibaren, İngiltere’de de Sir Robert Watson-Watt, radarla ilgili çalışmalarına başladı. Çok geçmeden, uçakların yerlerinin radyo dalgaları aracılığıyla saptanabileceğini kanıtladı.
  Radar ilk ne zaman icad edildi,
  Radarla ilgili çalışmalar, İngilizler ve Almanlar tarafından olduğu kadar, Fransızlar, Japonlar ve Amerikalılar tarafından da birbirine paralel olarak sürdürüldü. Bugün kullanılan en son sistem gelişmiş radarların temelinde, bütün bu uluslar tarafından atılan harçlar vardır ve bu nedenle, hiçbir ulus, radarı yalnızca kendisinin geliştirdiğini iddia edemez.
  İlk radar ne zaman yapıldı
  Radar takılan ilk gemi Alman Donanması’ndaki 500 tonluk “Welle” gemisidir. 1935 yılının Eylül ayında, Pelzerhaken’de radar monte edildi. 600 megasaykıl gücündeki yansıtıcısıyla, 12 mil uzaklıktaki kıyıları tarama ve beş mil uzaklıktaki gemileri algılama yeteneğine sahipti. Öteki ekipmanları ile birlikte bir de radara sahip olan ilk savaş gemisi ise, yine Almanlara ait olan Graf Spee adlı hücumbottur. 355 megasaykıl gücündeki radarı, 1936 yılının yaz mevsiminde hizmete girdi.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Nis 2014
Yükleniyor...