Radyonun Geçmişi

'Ders notları' forumunda zamaneanne tarafından 6 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Radyonun Geçirdiği Değişimler


  Radyonun Tarihçesi


  Televizyondan önce ilk gözağrımız radyo şimdilerde pek çok evde tozlu dolaplarda son günlerini yaşıyor. Halbuki bundan 50-60 yıl evvel evinde radyo olanlar birinci sınıf muamelesi görürlerdi. Peki bu önemli buluş bugünlere nasıl geldi?

  Bu önemli buluşu yapan, 46 yıl boyunca General Electric Şirketi'nde çalışan Ernst Alexanderson olarak tarihe geçmiş. 1904 yılında işe girişen Alexanderson, 1906 yılında Amerika'da ilk deney niteliğindeki radyo yayınını mümkün kılan kişi olmuş.

  Amerika'da resmen radyo yayınları, 1921 yılında başlamış. Rusya'da ise Aleksander Stepanoviç Popof, radyonun babası sayılır. Hatta Amerikan Deniz Kuvvetleri'nin 1963 yılında hazırladığı bir raporda bile, 1859'la 1906 yılları arasında yaşamış olan bu Rus profesörün adı geçer.

  Marconi ile Popof'un 1895 yılında hemen hemen aynı sıralarda radyo yayınları yapma tekniğini bulduğu anlaşılıyor. Ancak Guglielmo Marconi, iyi bir tüccar olduğundan hemen buluşunu bütün dünyayı gezerek duyurmayı başaran kişi olmuş. Aslında Popof, kötü hava koşullarını ve yıldırımları önceden haber alabilmek için bir yenilik düşünmüştü. Havadaki statik ya da atmosferik elektrik derecesini ölçmeyi akıl etmiş ve bu arada radyoyu geliştirmişti. Orta ya da uzun dalga istasyonlarını dinleyenler, yaklaşmakta olan kötü hava koşullarının, radyoların aldığı parazitlerle çok önceleri farkedildiğine tanık olmuşlardır.
   
Yükleniyor...