Radyonun Türkiye'de ki Gelişimi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 10 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Radyo Ülkemizde Nasıl Gelişmiştir  Radyonun Ülkemizdeki Gelişimi Hakkında Bilgi

  Türkiyede ilk radyo yayınının tarihi 1927 yılı olarak kabul ediliyor. Türkiye Radyolarının tarihi kısaca şöyle: Cumhuriyet Hükümeti, haberleşme sistemlerindeki gelişmeleri görmüş ve Türkiyede modern bir haberleşme sistemini kurmağa karar vermişti. İstanbulun Eyüp ilçesine bağlı Osmaniye semtinde, Ankaranın da Babaharman semtinde iki Telsiz-Telefon istasyonunun yapımı bir Fransız şirketine ihale edilmiş, ama istasyonların yapılışı sırasında şirket iflasın eşiğine gelmişti.

  Yapımına 1925 yılında başlanan istasyona, Avrupanın en güçlü istasyonu gözü ile bakılıyordu. Kuruluşun asıl görevine ek olarak, ikisine de 7 kilovatlıklık birer lamba konmuş, radyo difüzyon için modülasyon tertibatı eklenmişti.

  Kurucu şirketin malî sıkıntısını gören Türkiye İş Bankası, Anadolu Ajansı ve bazı özel kuruluşlar, isme yazılı hisse senedi çıkartarak bir anonim şirket kurdular. Daha sonra zamanın hükümetine başvurarak, bu radyo difüzyon istasyonuna talip oldular.

  1927 yılının ortalarına doğru ilk stüdyo, İstanbuldaki Büyük Postaneye taşındı. Ankarada da ilk stüdyoyu aynı şirket, bir yıl sonra, 1928 yılında açtı. Önce Millî Savunma Bakanlığının yakınında Mûsikî Muallim Mektebine yakın bir dairede çalışmaya başlayan Ankara stüdyosu, sonra Ankara Palasın zemin katına, ardından Sağlık Bakanlığının arkasında kiralanan tek katlı bir binaya taşındı.
   
Yükleniyor...