rakım çalapala hakkında kısa bilgi

'Etüt Merkezi' forumunda Burcu tarafından 30 Tem 2014 tarihinde açılan konu

  1. Ünlü ve Eserlerinden herkesin bahsettiği ünlü yazar Rakım Çalapala 1906’da İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Mehmet Rakım Çalapala’dır. Öğrenim boyunca sırasıyla İstanbul Lisesi’ni ve Ankara Üniversitesi ,Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. Henüz lise öğrencisiyken Yarın gazetesinde gazetecilik yaşamına atılalan Rakım Çalapala ileri yaşam hayatına o senelerde ilk adımını atmıştır.

    Daha sonra ise Son Posta ve Akın gazetelerinde yazarak kendini bir kez daha kanıtlamıştır. Bir yıl süreyle Osmanlı Bankası’nda da çalıştı (1932). 1932’de öğretmen Nimet Hanım’la evlendi. 1936’da Türkiye Yayınevi’ne girerek, orada Yavrutürk ve Çocuk Haftası dergilerini yönetti. Resimli Hayat, Yedigün ve Karikatür dergilerinde de çalıştı. Musevi Lisesi’nde ve Alman Lisesi’nde öğretmenlik yaptı. 1951’de Hürriyet Gazetesinden ayrılarak Atlas Yayınevi’ni kurdu.

    Rakım Çalapala Ankara’da 28 Kasım 1995’te vefat ederek yaşamını yitirmiş ve milyonlarca sevenini gözü yaşlı arkada bırakmıştır. Bu denle ünlü bir yazarımızı kaybetmiş olmamız hepimizi üzmüştür. Bir yandan da bizlere bıraktığı eserler ile hala anılmaktadır.
     
    Son düzenleme: 24 Eyl 2014
Yükleniyor...