Ramazan Ayında Yapılacak Bazı Dua ve İbadetler

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 20 Tem 2013 tarihinde açılan konu

 1. Ramazan Ayında Yapılacak Bazı Dua ve İbadetler aşağıdaki gibidir sizlerde Ramazan ayını en iyi şekild eihya etmek istiyorsanız tuttuğunuz oruçlarınızın yanı sıra aşağıdaki duaları okuyabilirsiniz.Ayrıca Ramazan ayında Teravih namazı kılarak Ramazan ayını en iyi şekilde değerlendirenlerden olabilirsiniz.

  Ramazan ayında Kuranı Kerim okumalı hatim etmelisiniz ayrıca mukabeleye gidebilir yada televizyon ekranlarındna Mukabele takip edebilirsiniz.Çünkü Ramazan-ı şerif Kur'an ayıdır bu nedenle bol bol Kuran okunmalı.

  İftarda Yapılacak dua

  Allâhümme leke sumtü ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme ğadin neveytü

  Ramazanda sadaka-i fıtır veremeyen müslümanlar, arefe günü 2 rek'at namaz kılarak, Allâh'a ilticâ ederler. Zamm-ı sûre olarak ne istenirse o okunur.

  اَللَّهُمَّ لَكَ صُمْتُ وَبِكَ آمَنْتُ وَعَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَعَلَى رِزْقِكَ وَصَوْمَ غَدٍ نَوَيْت اَفْطَرْ

  Şa'ban'ın son gününü Ramazan'ın ilk gününe bağlayan gece akşamla yatsı arasında 2 rek'at teşekkür namazı kılınır. Ya Rabbi Ramazân-ı şerîf ile müşerref kıldığın için denilir ve namaza durulur.

  Fâtiha-i şerîfeden sonra birinci rek'atte 1 İnnâ a'taynâkel-kevser..ikinci rek'atte 1 İhlâs-ı şerif okunur.Namazdan sonra; 70 İstiğfâr-ı şerîf, 70 Salevât-ı şerîfe (Salât-ı Münciye okumak efdaldir) okunup dua yapılır.

  Birinci 10 gün içinde mümkünse tesbih namazı kılınır ve Hatm-i Enbiyâ yapılır.

  İkinci 10 gün içinde mümkünse yine tesbih namazı kılınır ve Hatm-i Enbiyâ yapılır.Yine Üçüncü 10 gün içinde tevbe-istiğfar, Hatm-i Enbiyâ ve 7 salat-ü selâm'dan sonra mümkünse Hatm-i İstiğfâr yapılıp, yani 1001 defa.
  اَسْتَغْفِرُ اللهَ الْعَظِيمَ وَاَتُوبُ اِلَيْك

  Estağfirullâhe'l-azıym. Ve etûbü ileyk" denilip, bittikten sonra 7 ilâ 70 salat-ü selâm okunur ve duâ yapılır.

  Ramazan ayını yazımıda anlatılığı gibi ihya etmeyi bol bol Kuranı Kerim okumayı Allah hepimize nasip etsin inşallah..
   
Yükleniyor...