Ramazan Bayramı Namazının Kılınışı

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 18 Tem 2013 tarihinde açılan konu

 1. Ramazan Bayramı Namazı Nasıl Kılınır


  Ramazan Bayramı namazı 2 rekat olarak Bayramın birinci günü cemaatle birlikte kılınır.Bayram namazları evde tek başına kılınmaz.Ramazan Bayramı Namazı kılınışı aşağıdaki gibidir.Ayrıca Kurban bayramı namazının kılınışı da bunun gibidir. Sadece niyeti değişiktir.

  Birinci Rek'at:

  Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yeralır ve Niyet ettim Allah rızası için Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum imama diye niyet eder.İmam Allahü Ekber deyip ellerini yukarıya kaldırınca, cemaat de Allahü Ekber diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.Hem imam hem de cemaat gizlice Sübhanekeyi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

  Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice Allahü Ekber diyerek (iftitah tekbirinde olduğu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.İkinci Tekbir: İkinci defa Allahü Ekber denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur.Üçüncü Tekbir: Sonra yine Allahü Ekber denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.Bundan sonra imam, gizlice Eûzü Besmele, açıktan fatiha ve bir sure okur. Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler.Rükû ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

  İkinci Rek'at:

  -İmam gizlice Besmele, açıktan da fatiha ve bir sûre okur. Sûre bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek'atta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükûa varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulur.Oturuşta, imam ve cemaat, Ettehıyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbenâ âtina... duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selâm verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.
   
Yükleniyor...