Ramazan Bayramında Okunacak Dua

'Dualar ve Faziletleri' forumunda EyLüL tarafından 26 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ramazan Bayramında Okunan Dua
  Ramazan Bayramında Okunacak Dualar

  Peygamberimiz bayram günlerinde şu duayı çok okuyanın kalbinin ölmeyeceğini haber vermiştir

  Ya Hayyu, ya kayyüm, ya bedias-semavati vel-ardı, ya zel-celali vel-ikram

  Ey Hayy ve Kayyum olan Rabbimiz, ey semavat ve arzın bedii, ey Celal ve Kerem sahibi Beni sen koru, sen istikamette daim eyle Kötülük ve günahlardan muhafaza et, sırat-ı müstakimde dâim ve sabit eyle.

  Bayram günleri bayram tebrikleri için musafaha ederken önce davranan biri diğerine şöyle dua eder:
  Tekabbellahü minnâ ve minküm Allah sizden ve bizden kabûl buyursun.
  Muhatab olan da buna amin demekle karşılık vereceği gibi
  Gaferallâhü lenâ ve leküm diye de cevap verebilir Allah bizi de, sizi de mağfiret buyursun demektir

  [​IMG]

  Ramazan Bayramında Okunacak Dua


  Ya İlaahii

  Bu bayram sabahı rahmetin sağnak sağnak yağdığı bu sabah senin kapına, boyun bükerek, duayı müminin en samimi ibadeti bilerek, sığınılacak tek kapının Senin kapın olduğunu bilerek geldik Ya rabbi!

  Yalnız sana inanıyor ve yalnız senden yardım diliyoruz! Sen SEMİsin, duamızı işitensin! Sen BASİR'sin, bizleri gören ve gözetensin!

  Kapına geldik bu Bu bayram sabahı beytullahı dolduran müminlerle birlikte el açtık, dualarımızın kabulu için vesile kıldık, Bu aciz ellerimizi kudretinle tut boş çevirme Ya Rabbi!

  Ya Rabbi; Bu bayram sabahında Kâbede, tavafta olup, gönlü seninle olanların, Mültezemde yaşlı gözlerle sana sığınanların, Ravzada Yeşil Kubbe önünde rasulunun huzurunda sana el açanların dualarına kat dualarımızı! Ve kabul eyle Yarabbi!

  Ey Âlemlerin Sultanı ve her şeyin sahibi olan Allahım;

  Sen koru bizleri. Varlığın şerrinden, azdırmasından sana sığınırız. Bizleri verdiğin dünya nimetlerini senin yolunda harcamaktan zevk alan kullarından eyle Ya Rabbi!

  Yediğinin, giydiğinin ve elinle verdiğinin sahibisin, gerisi mirasçınındır diyen H.z Muhammed Mustafa (s.a.v.)in yolunun yolcularından olmayı nasib eyle Ya Rabbi!

  Ya İlahel Alemin!

  İçimize öyle bir merhamet ver ki, “Rahim isminin tecellileri ile saadet Asrındaki sahabeler gibi sevgili olalım birbirimize. Bizi birbirimize sevgili, düşmanlarımıza karşı kuvvetli kıl Ya Rabbi!

  Öyle bir ömür sürdür ki, sevginle ömrümüzü öyle doldur ki, her gittiğimiz yere Senin sevgini ve ismini götürenlerden olalım Ya Rabbi!

  Ya Rabbi; Şu Mübarek Ramazanda Kuran-ı Hakimini Okuduk, Okuduklarımızı anlamayı, anladıklarımızla amel etmeyi nasib et Ve O Rasulu Kibriya (S.A.V.)in havz-i kevseri başında buluşanlardan eyle bizleri Ya Rabbi!

  Yüzümüzün karasına, eksiklerimizin çokluğuna bakma ne olur Ya Rabbi!

  Biz aciziz sen kudretli, Biz zayıfız sen kuvvetli, Kudretinle Bizleri Koru Kuvvetinle Zalimleri Kahreyle Ya Rabbi!

  Ya Rabbi, cezandan affına sığındık, gazabından rızana sığındık. Allah'ım, şüphesiz sen affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin, bizleride affet Yâ Rabbi, bizim hatâlarımızı, bilmeden yaptıklarımızı, Senin bizden çok iyi bildiğin hallerimizi mağfiret eyle. Allah'ım, hatâen ve kasten yaptıklarımızı ve bizde olan her şeyimizi mağfiret eyle!

  Ey Rabbim! Acizlikten, tenbellikten, korkaklıktan cimrilikten, takatsızlıktan, kasvetten, gafletten, zilletten, azlıktan, darlıktan sana sığınırız. Fakirlikten, küfürden, fısktan, nifaktan, yapdığını insanların duyması ve medh etmeleri için yapmaktan, riyâdan, kibirden, sana sığınırız. Sağırlıktan, dilsizlikten, delilikten, ve kötü hastalıklardan sana sığınırız.

  Ey Rabbim! Bizleri, iyilik ettiği zaman sevinen, kötülük ettiği zaman istiğfar edenlerden kıl. Ey kalbleri çekip çeviren Rabbim! Kalplerimizi dînin üzere sâbit kıl.

  Tutmuş olduğumuz oruçları, kılmış olduğumuz namazları, vermiş olduğumuz, fitre ve zekatları dergah-ı izzetinde Kabul eyle Ya Rabbi!

  Bundan Evvel bu saatlerde aramızda olan, ancak şimdi senin huzurunda bulunamayan kulların akıbetlerini hayırlı eyle. Makamlarını Cennet eyle. Kabirlerini nurlandır Ya Rabbi!

  Bizi her türlü felaketlerden, Musibetlerden, Kazalardan, Belalardan, Afetlerden, Cinlerin, Şeytanların ve İnsanların Şerrinden muhafaza eyle Ya Rabbi!

  Son nefeste cümlemize kelime-i şehadetle ki buyurun

  Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne muhammeden abdühü ve rasülühü diyerek çene kapamayı nasip eyle. Amin, bi hurmeti Taha ve Yasin. Veselamün alel mürselin. Velhamdülillahi rabbil aleminel Fatiha.
   
  Son düzenleme: 26 Tem 2012
Yükleniyor...