Ramazan Bayramında Okunacak Dualar

'Dualar ve Faziletleri' forumunda EyLüL tarafından 20 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ramazan Bayramında Okunacak Dualar Nelerdir

  Ramazan Bayramında Okunacak Dua


  Ya İlaahii,

  Bu bayram sabahı rahmetin sağnak sağnak yağdığı bu sabah senin kapına, boyun bükerek, duayı müminin en samimi ibadeti bilerek, sığınılacak tek kapının Senin kapın olduğunu bilerek geldik Ya rabbi!

  Yalnız sana inanıyor ve yalnız senden yardım diliyoruz! Sen SEMİ'sin, duamızı işitensin! Sen BASİR'sin, bizleri gören ve gözetensin!

  Kapına geldik bu Bu bayram sabahı beytullahı dolduran müminlerle birlikte el açtık, dualarımızın kabulu için vesile kıldık, Bu aciz ellerimizi kudretinle tut boş çevirme Ya Rabbi!

  Ya Rabbi; Bu bayram sabahında Kâbede, tavafta olup, gönlü seninle olanların, Mültezemde yaşlı gözlerle sana sığınanların, Ravzada Yeşil Kubbe önünde rasulunun huzurunda sana el açanların dualarına kat dualarımızı! Ve kabul eyle Yarabbi!

  Ey Alemlerin Sultanı ve her şeyin sahibi olan Allahım;

  Sen koru bizleri. Varlığın şerrinden, azdırmasından sana sığınırız. Bizleri verdiğin dünya nimetlerini senin yolunda harcamaktan zevk alan kullarından eyle Ya Rabbi!

  Yediğinin, giydiğinin ve elinle verdiğinin sahibisin, gerisi mirasçınındır diyen H.z Muhammed Mustafa (s.a.v.)in yolunun yolcularından olmayı nasib eyle Ya Rabbi!

  Ya İlahel Alemin!

  İçimize öyle bir merhamet ver ki, Rahim isminin tecellileri ile saadet Asrındaki sahabeler gibi sevgili olalım birbirimize. Bizi birbirimize sevgili, düşmanlarımıza karşı kuvvetli kıl Ya Rabbi!

  Öyle bir ömür sürdür ki, sevginle ömrümüzü öyle doldur ki, her gittiğimiz yere Senin sevgini ve ismini götürenlerden olalım Ya Rabbi!

  Ya Rabbi; Şu Mübarek Ramazanda Kuran-ı Hakimini Okuduk, Okuduklarımızı anlamayı, anladıklarımızla amel etmeyi nasib et Ve O Rasulu Kibriya (S.A.V.)in havz-i kevseri başında buluşanlardan eyle bizleri Ya Rabbi!

  Yüzümüzün karasına, eksiklerimizin çokluğuna bakma ne olur Ya Rabbi!

  Biz aciziz sen kudretli, Biz zayıfız sen kuvvetli, Kudretinle Bizleri Koru Kuvvetinle Zalimleri Kahreyle Ya Rabbi!

  Ya Rabbi, cezandan affına sığındık, gazabından rızana sığındık. Allah'ım, şüphesiz sen affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin, bizleride affet Yâ Rabbi, bizim hatâlarımızı, bilmeden yaptıklarımızı, Senin bizden çok iyi bildiğin hallerimizi mağfiret eyle. Allah'ım, hatâen ve kasten yaptıklarımızı ve bizde olan her şeyimizi mağfiret eyle!

  Ey Rabbim! Acizlikten, tenbellikten, korkaklıktan cimrilikten, takatsızlıktan, kasvetten, gafletten, zilletten, azlıktan, darlıktan sana sığınırız. Fakirlikten, küfürden, fısktan, nifaktan, yapdığını insanların duyması ve medh etmeleri için yapmaktan, riyâdan, kibirden, sana sığınırız. Sağırlıktan, dilsizlikten, delilikten, ve kötü hastalıklardan sana sığınırız.

  Ey Rabbim! Bizleri, iyilik ettiği zaman sevinen, kötülük ettiği zaman istiğfar edenlerden kıl. Ey kalbleri çekip çeviren Rabbim! Kalplerimizi dînin üzere sâbit kıl.

  Tutmuş olduğumuz oruçları, kılmış olduğumuz namazları, vermiş olduğumuz, fitre ve zekatları dergah-ı izzetinde Kabul eyle Ya Rabbi!

  Bundan Evvel bu saatlerde aramızda olan, ancak şimdi senin huzurunda bulunamayan kulların akıbetlerini hayırlı eyle. Makamlarını Cennet eyle. Kabirlerini nurlandır Ya Rabbi!

  Bizi her türlü felaketlerden, Musibetlerden, Kazalardan, Belalardan, Afetlerden, Cinlerin, Şeytanların ve İnsanların Şerrinden muhafaza eyle Ya Rabbi!

  Son nefeste cümlemize kelime-i şehadetle ki buyurun

  Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne muhammeden abdühü ve rasülühü diyerek çene kapamayı nasip eyle. Amin, bi hurmeti Taha ve Yasin. Veselamün alel mürselin. Velhamdülillahi rabbil aleminel Fatiha.
   
 2. Cevap: Ramazan Bayramında Okunacak Dualar

  Allahım, Yüce Yaradanım benim,

  İyya kenabüdü ve iyy kenestaîn!

  Yalnız sana inanıyor ve yalnız senden yardım diliyorum! Yanı başımdasın Rabbim! Tek sığınağımsın! Ve sen bana şah damarımdan daha yakınsın!

  Sen SEMİsin, duamı işitensin!

  Sen BASİR'sin, beni gören ve gözetensin!

  Kapına geldim bu bayram sabahı! Bu bayram sabahı camileri dolduran müminlerle birlikte el açtım, dualarımın kabulu için vesile kıldım, taptığım inandığım TEK kapıma geldim, bu aciz elleri kudretinle tut Rabbim, geri çevirme!

  Sen Rab'sin ben Kul olanım. Eksiğim günahım çok. Ama senin “kulun olmakta şeref duyan, bahtiyar olanım Yarab.

  Sen, bu elleri, bu bayram sabahı camileri doldurarak, bayram yapmak için camilere gelip ellerini sana açıp yalvaran, sana uzanan milyonlarca güzel el arasına kat, onların arasında, duası Kabul olanların yüzü suyu hürmetine bu aciz kulunun dualarını da kabul eyle Yarabbi!

  Bu bayram sabahında Kabede, tavafta olup, gönlü seninle olanların, Mültezemde yaşlı gözlerle sana sığınanların, Ravzada Yeşil Kubbe önünde sevgilinin huzurunda sana el açanların dualarına kat bu acizin dualarını!

  Ve kabul eyle Yarabbi!

  Kabul eyle Yarabbi!

  Sana amellerimle gelmeye yüzüm yok Allahım, tek sermayem SENİ SEVEN YÜREĞİM. Sevgine, VEDÛD ismine sığınarak geldim huzuruna,

  Sen sevdalılar arasına kat bu aciz yüreği de Yarabbi. Sen SEVGİNİN ESAS KAYNAĞI olan Rabbim!

  Biz ahir zaman ümmetiyiz. Örneksiziz, yetimiz, öksüzüz Yârab. Yüreğimiz yangınlar dolu, ancak öğrendiklerimizle o gül Nebiyi hiç göremeden, ona ümmet olmaya ve yolunda yürümeye çalışıyoruz.

  Habibini, sevgilini hiç görmedik Allahım.

  Onun sahabelerine olan sevgisini ve onların da o gül nebiye (s.a.v.) olan sevgilerine şahit olamadık. Asr-i saadetteki AŞK atmosferinden fersah fersah uzaklarda, asırlar ötesinde, sevgisizlikten çöle dönmüş gönüllerimizle yol almaya çalışıyoruz Allahım!

  Sen sinelerimizi sevgine ve sevgiline, VEDÛD isminin tecellileriyle aç Allahım!

  Allahım, insancıkların senin cenneti kazanmaları için açtığın yollardan habersizler.


  Dünyada tattıklari azıcık bir keyfi ahirete tercih ediyorlar!

  Ebedi zevklerden habersiz yaşıyorlar Allahım.

  Sen sineleri sevgine aç Allahım!


  Aç Allahım aç da, seninle yaşamanın, “senin için yaşamanın, bu geçici dünyayı, uhraya basamak yapmanın ne demek olduğunu anlasınlar Allahım!

  Sevginle bak bize Rabbim!

  Sevginle yol göster Rabbim!


  Seni bilen, seni seven mutlu olur Yarabbi, iç huzuru bulur Allahım, gerçek kurtuluşa erer. Sen bizi kurtuluşa eren zümreden eyle Rabbim!

  Bildir kendini bize, buldur kendini bize!


  Sen Alemlerin Sultanı, herşeyin sahibi olan Rabbim;

  Şeytan, dünyada saltanat kurmuş. “PARA tuzaklarıyla “MAKAM tuzaklarıyla, “ŞÖHRET tuzaklarıyla insanları aldatıyor Rabbim,

  Sen koru bizleri varlığın şerrinden, azdırmasından sana sığınırız. Bizleri verdiğin dünya nimetlerini senin yolunda harcamaktan zevk alan kullarından eyle!

  Yediğinin, giydiğinin ve elinle verdiğinin sahibisin, gerisi mirasçınındır diyen Gülnebi (s.a.v.)in yolunun yolcularından olmayı nasibeyle.

  Müslüman kardeşinin maddi, manevi sıkıntılarına ilaç olan, böylece aralarındaki dostluk ve muhabbeti pekiştirerek, SAF suresi 4. ayette, “Biliniz ki Allah kendi yolunda kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever diyerek bildiren müslümanlar gibi olmayı nasib eyle.

  İçimize öyle bir merhamet ver ki Allahim, “Rahim isminin tecellileri ile saadet asrındaki sahabeler gibi sevgili olalım birbirimize.

  Bizi birbirimize sevgili, düşmanlarımıza karşı kuvvetli kıl Allahım!

  Sen yüce Rabbim bizleri, “BEN değil “BİZ diyenlerden eyle.

  Kişi mümin kardeşine dua edince, kendisine bir melek tahsis edilir, o melek de ellerini açarak, “Yarabbi bu kuluna kardeşi için istediklerini misliyle ver diye dua eder diyen Peygamber buyruğu ile şereflenenlerden eyle Allahım.

  Şeytan kullarını azdırmada öyle ileri gitti ki, kullarına SINIRLARINI unutturdu. Kulların asil vazifelerini unuttular. Anneler, babalar unutuldu Allahım.

  Geçmiste “hayır dua eden ebeveynin yerini gözü yaşlı evlatlarından şikayetçi anne babalar aldı.

  Sen İsra suresi 23. ayet-i kerimesini hayatına geçirenlerden eyle bizi! Ne buyuruyor Yüce Rabbimiz:

  Rabbin kesin olarak şunlari emretti; Ancak kendisine ibadet edin ve ana babaya güzellikle muamele edin. Eğer onlardan bir veya ikisi senin yanında ihtiyarlık haline ulaşırsa sakin onlara “Öf bile deme ve onları azarlama, ikisine de iyi ve yumuşak söz söyle ilahi buyruğunun gölgesinde, kıyamet günü gölgelenenlerden eyle bizi Allahım.

  Insanoğlunun korumakla mükellef olduğu o ilk dairede, ailesinde “en iyi eş olan, en iyi anne ve baba olup evlatlarını en iyi şekilde yetiştirenlerden olmamızı nasip eyle. Hayırlı evlatlar olduğu gibi anne ve babalarımızın da hayırlı anne ve babalar olmasını nasip eyle.

  Sınırlarını korurken ölenler şehittir hadisi ışığında yaşayıp ailemizin sınırlarını korurken ölsek, şehit olacağımızın bilincinde babalar ve anneler olmamızı nasib et Allahım.


  Cebrail (A.S.) öylesine komşu hakkından bahsetti ki, komşunun komşuya mirasçı olacağından korktum diyen iki Cihan Serverinin yoluna, “iyi komşu olarak layık olanlardan eyle bizi. Komşusu aç iken tok yatanlardan değil, gönül ve fikir dünyasındaki açlığını da giderenlerden eyle Allahım!


  Bizlere İLİM nasib et Rabbim.

  İlmi her dileyene, zenginliği istediğime veririm diyorsun. Biz ilmini teleb ediyoruz senden, bizim gönül dünyamızı ilminle techizatlandır Rabbim!

  Vaktini boşa harcayanlardan değil, zamana karşı yarışanlardan eyle bizi.

  Şeytan zaman tuzaklarını da öylesine kurmuş ki Rabbim!

  Sen Yüce Rabbim! Herşeye kâdir Rabbim! “Ol deyince olduran Rabbim,

  Ayı, güneşi, kullarım zamanı hesab etsinler diye yarattım buyuran Allahım, Sen, kullarının verdiğin ömür sermayesini şeytana kaptırmalarına engel ol Allahım!

  Bu sermayeyi senin yolunda kullanıp hayatı, gülbahçesine çevirenlerden, özenle yetiştirdiği güllerinden, salih amellerinden güller derleyenlerden eyle bir Allahım!

  Öyle bir ömür sürdür ki Yarab, sevginle ömrümüzü öyle doldur ki Allahım, her gittiğimiz yere sevgini götürenlerden olalım.

  Buna kavusmak için bizi ilminle donat. Kıtabına sevdalananlardan eyle!

  O kitabı öyle derinlemesine okumayı nasib et ki Allahım, okurken senin sevginle dolup, ilahi aşkı yaşayalım!

  Okuduklarımızı anlamayı, anladıklarımızla amel etmeyi nasib et Allahım!

  Bizi hadislerini öğrenip “yaşayarak sevgili habibine layık olanlardan eyle.

  Ümmetimin fesadı anında sünnetime sarılana yüz şehit ecri vardır hadisinin sırrına mazhar olanlardan eyle!

  Ve O gül nebinin (S.A.V.) havz-i kevseri başında buluşanlardan eyle!  Sana yüreğimi uzatıyorum Yarab!

  Sana verebileceğim tek sey seni seven bir yürek.

  Yüzünün karasına, eksiklerinin çokluğuna bakma kulunun ne olur!

  Onca güzel kulunun yanında tek bir amelim çıkmaz günah dolu kefemden,

  Ama sadece sevgimi koy mizanıma!

  Duru, tertemiz, şirksiz sevgimi!

  Sonra seni seven bu kulunu istersen at narına!

  Ama sadece bir kez yüzüme bak Allahım...

  Biz onların yüzüne bile bakmayız dediklerinden eyleme!


  Ben acizim sen kudretli,

  Ben eksiğim sen kuvvetli,

  Ben bir hiçim sen ise Alemlerin Sahibi!

  Senden sevgini, seni sevenlerin sevgisini ve bizi sana ulaştıracak amellerin sevgisini istiyorum Allahım!

  Son anımı hayatımın en güzel anı eyle!

  İmtihanlarını başarı ile veren,

  Acılara sıkıntılara tahammül eden ve dünyaya metelik vermeyenlerden eyle!

  Sana Kul Habibine ümmet eyle!

  Tutmuş olduğumuz oruçları, kılmış olduğumuz namazları, vermiş olduğumuz hayır ve hasenatları, fitre ve zekatları Kabul eyle.

  Geçen sene bu saatlerde aramızda olan, ancak şimdi senin huzurunda bulunan kulların akıbetlerini hayırlı eyle.

  Bizi her türlü felaketlerden muhafaza eyle.

  Son nefeste cümlemize kelime-i şehadetle ki buyurun

  Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne muhammeden abdühü ve rasülühü diyerek çene kapamayı nasip eyle. Amin, bi hurmeti Taha ve Yasin. Veselamün alel mürselin. Velhamdülillahi rabbil aleminel Fatiha