Ramazan Bayramında Vakit Namazlarında Tekbir

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 18 Tem 2013 tarihinde açılan konu

 1. Ramazan Bayramında Vakit Namazlarında Tekbir Getirmek  Bayram namazı Ramazan Bayramı veya Kurban Bayramı'nın ilk günü Güneş'in doğmasından yaklaşık 50 dakika geçtikten sonra kuşluk vaktinde camide yada mescidlerde cemaatle birlikte kılınır.Bayram Namazları iki rekattır.

  Ramazan Bayramı namazı nasıl kılınır:Bayram namazı kılmak için önce niyet edilir Niyet ettim vacip olan bayram namazını kılmaya uydum hazır olan imama diye niyet edildikten sonra namaz durulur.İmam Allahü Ekber deyip ellerini yukarıya kaldırınca.Cemaat de Allahü Ekber diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbegi altına baglar.

  Hem imam, hem de cemaat gizlice Sübhaneke yi okur .Bundan sonra üç kere tekbir alınır.

  Tekbirlerin alınışı

  Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun pesinden gizlice Allahü Ekber diyerek iftitah tekbirinde oldugu gibi ellerini yukariya kaldirip sonra asagiya saliverirler. Burada kisa bir süre durulur.

  ikinci Tekbir: ikinci defa Allahü Ekber denilerek eller yukariya kaldirilip yine asagiya saliverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.Üçüncü Tekbir: Sonra yine Allahü Ekber denilerek eller yukarıya kaldırılır ve asağıya saliverilmeden baglanır.Bundan sonra imam, gizlice Euzü Besmele açiktan fatiha ve bir sure okur .Cemaat bir şey okumaz, imami dinler Rüku ve secdeler yapilarak ayaga ikinci rek'ata kalkilir ve eller baglanır.

  İkinci Rekat imam gizlice Besmele, açiktan da fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden birinci rek'atta oldugu gibi üç kere daha tekbir alır üçüncü tekbirden sonra eller baglanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır,.sonra da secdeler yapılarak oturulur. Oturusta. imam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbena atina... duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.
   
Yükleniyor...