Ramazanda Gidilecek Yerler

'Sorularla İslamiyet' forumunda Merve tarafından 14 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ramazanda Gezilecek Yerler

  Gidilecek Yerler Ramazanda

  Sultanahmet
  Sultanahmet Meydanındaki Sultanahmet Camii mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için, yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de gene mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca, Mavi Camii ( Blue Mosque) olarak adlandırılıyor.

  Büyük Selimiye Camii
  Üsküdar'ın Selimiye semtinde Selimiye Kışlası'nın hemen yanında yer alan Büyük Selimiye Camii,1801-1805 tarihleri arasında Sultan III.Selim tarafından yaptırılmış.Mimarı belli deği.Görkemli bir yapı olan caminin bünyesinde hünkar kasrı,sıbyan mektebi,muvakkidhane,çeşme ve sebil bulunmakta.

  Eyüp Sultan Camii
  Eyüp Sultan Camii, Ramazan ayının en çok ziyaret edilen yerlerinin başında geliyor. Kutsal yönünün yanı sıra İstanbulun en önemli eserlerinden biri olan bu camiyi 1459 yılında Fatih Sultan Mehmet yaptırmış.1766 yılındaki İstanbul depreminde büyük zarar gören cami 1800de Sultan III. Selim tarafından yeniden inşa ettirilmiş.

  Büyük Mecidiye Camii (Ortaköy Camii)
  Boğaz manzarasının en güzel seyredilebildiği noktalardan birinde bulunan Büyük Mecidiye Camiinin mimarı Nikoğos Balyan. Sultan Abdülmecid tarafından 1853 yılında yaptırılan cami,barok stilinde inşa edilmiş zarif bir yapı olma özelliği taşıyor.

  Süleymaniye Camii ve Külliyesi ,1550-1557 yılları arasında Mimar Sinan tarafından inşa edildi.Ramazan ayı boyunca İstanbulluların akın ettiği camii Sultanahmet ve Eminönü arasında bulunuyor.

  Mihrimah Sultan Camii
  Kanuni Sultan Süleymanın kızı Mihramah Sultan tarafından 1548de Üsküdar Meydanında inşa ettirilen caminin mimarı Mimar Sinan. Camiyle medrese arasında Mihrimah Sultanın iki oğlunun ve Sadrazam İbrahim Ethem Paşanın türbeleri bulunuyor.

  Moda Camii
  Bahçesinde yetişen çeşit çeşit güllerden dolayı bu caminin diğer adı Gülbahçesi Camii.1952 tarihinde inşa edilmiş.Caminin hat yazıları 1982 yılında ölen hattat Hamit Aytaç tarafından yazılmış.Caminin olduğu yer eskiden de gül bahçesiymiş.
  1725-26'da senesinde III.Ahmed'in sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından Hümayunabad Kasrı yanına III.Ahmed adına bir cami yapılmış.Cami zamanla bakımsızlıktan harap hale gelmiş.Evkaf Nazırı Mustafa Hayri Efendi,Evkaf Başmimarı Kemaleddin Bey'e 1913 yılında ,aynı yerde bugunkü camiyi yaptırmış.Caminin mimarisine baktığımızda kare planlar ve tek kubbeli olduğunu görüyoruz.

  Bezm-i Alem Valide Sultan Camii (Dolmabahçe Camii)
  Boğaz manzarasına hakim bir diğer cami Dolmabahçe Camiinin yapımı Sultan Abdülmecitin annesi Bezm-i Alem Valide Sultan tarafından başlatılmış. Osmanlı en kudretli sultanlarından olan Bezm-i Alem ( Dünya Meclisi) Valide Sultanın ölümü üzerine Sultan Abdülmecit tarafından tamamlanan caminin tasarımı Garabet Balyana ait.

  Hacı Ömer Camii
  Hacı Ömer isimli bir hayırsever tarafından yaptırılmış.Caminin ilk yapım tarihi bilinmiyor.Sultan I.Mahmud'un annesi Saliha Sultan tarafından tamir ettirmiş.Eserin girişinde yer alan Şair Sadi'ye ait kitabede,1878'de yandığı Sultan II.Abdülhamit döneminde Çengelköy halkının yardımlarıyla tekrar yaptırıldığı yazıyor.

  İstanbul Kadıköy'de Moda Caddesi'nin başındaki duvarları kagir,çatısı ahşap,minaresi çimento sıvalı bir cami.Darüssaade Ağa'sı Cafer Ağa tarafından yenilenmiş.Cafer Ağa'nın mezarı da caminin haziresinde bulunuyor.

  Hırka-i Şerif
  Hz. Muhammedin vefatına yakın Hz. Ömer ile Hz. Aliye vermelerini vasiyet ettiği Hırka-i Şeriflerden biri, Topkapı Sarayında Hırka-i Saadet Dairesinde, diğeri Fatihteki Hırka-i Şerif Camiinde korunuyor.

  Mehmet Emin Tokadi Türbesi
  Hz. Muhammedin türbedarlığını da yapan Mehmet Emin Tokadi, türbesi, Unkapanı semtinde. Zeyrek yokuşu ile Atatürk Bulvarının kesiştiği noktada, sarnıcın üzerinde bulunuyor. Mehmet Emin Tokadi sohbetlerinde,sorunları dile getirmeden önce çözüme kavuşturmasıyla ünlü.

  Telli Baba
  Rumelikavağında bulunan Telli Baba Türbesinin yapım tarihi ve içinde yatan kişi bilinmemekte. Bir rivayete göre ise adı İmam Abdullah Efendi olan Telli Baba, Fatih zamanında orduda tabur imamı iken şehit olmuş.80 yıl önce ağır bir hastalık geçiren genç kızın rüyasında görmesiyle ortaya çıkan türbe ziyaretçi akınına uğramış. Telli Baba evlenmek isteyen gençlerin ziyaret ettiği bir türbe olarak nam salmış.


  alıntı
   
Yükleniyor...