Ramazanda Tatlı Yerine Dondurma Yiyin

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 3 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ramazanda tatlı yerine Dondurma Yiyin
  Dondurma Yiyin Ramazanda
  Ramazanda tatlı yerine Dondurma

  [​IMG]
  Sağlıksız üretilmiş dondurma gıda zehirlenmesine yol açabileceğinden güvenilir olması şart.
  Uzmanlar, Ramazan ayında tatlı yerine dondurma yemeyi tavsiye ediyor. Ramazan ayında insanın hararetini alan dondurmanın sağlıklı bir tatlı olduğunu söyleyen Diyetisyen Turgay Köse, "Çoğumuz yemekte tereddüt ederiz, kilo almaktan korkarız, bizi hasta edeceğini düşünürüz. Ama biz diyetisyenlere göre dondurma, diğer tatlılardan daha hafiftir, bunun yanında besin değeri daha üstündür. Her şeyden önce kalsiyum ihtiva eder. Sütün bütün besleyiciliği onda da vardır; fosfor, çinko, magnezyum gibi mineraller, A, B2, B12, ve E vitaminlerini de içerir" dedi.

  Hayatta hiçbir besinin tek başına kilo aldırmayacağını anlatan Köse, şöyle konuştu: "Yaktığınız enerjiden daha fazla alıyor olmanız size kilo aldırır. Dondurmayı şerbetli tatlılara tercih ederiz. Özellikle süt içmeyen, peynir, yoğurt gibi besinlerin tüketiminde problemi olan çocuklarda hoş bir besin alternatifi olabilir."

  Dondurmanın ramazanda da rahatça tüketilebilecek bir gıda olduğuna dikkat çeken Köse, şunları söyledi: "Sanılanın aksine kişinin hasta olmasını sağlamaz, yani soğuk algınlığı ve gribe ya da boğaz ağrısına sebebiyet vermez. Yalnız astım, alerjik rinit gibi kronik problemi olan çocuklarda ateş ve boğaz enfeksiyonlarına neden olabilir. Dondurma, bademcik ameliyatı sonrası çocuğa verilen ilk besindir. Ancak güvenilir bir marka veya yerden alınmasına dikkat edilmelidir.”