Recep Ayında Oruç Tutmak

'Sorularla İslamiyet' forumunda Blue tarafından 22 Haz 2009 tarihinde açılan konu


 1. Regaip Kandili mubarek Recep ayını müjdeler.


  • Receb büyük bir aydır. Allah bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutana, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır. 8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır. On gün oruç tutana, Allah istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, “Geçmiş günahların affoldu” der. Receb ayında Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da, Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti. Taberânî

  • Kim Receb ayında, takva üzere bir gün oruç tutarsa, oruç tutulan günler dile gelip “Ya Rabbi onu mağfiret et” derler. Ebû Muhammed

  • Hz. Aişe ( r.a ) validemiz, “Resûlullah, pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmaya çok önem verirdi.” buyuruyor. Çünkü Hadis-i Şerifte, “Ameller Allahü teâlâya pazartesi ve perşembe günleri arz edilir. Ben de amelimin oruçlu iken arz edilmesini istiyorum.” buyururdu. (Tirmizî)

  • Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar Cehennemden uzaklaşır.) Ebu Yala

  • “Receb-i Şerîf’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur.” buyuruyorlar. (Camiu-s sağir)

  • İbn-i Abbas -radiyallahu anh- Hazretleri: “Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Recep ayında bazen o kadar çok oruç tutardı ki, biz O’nu hiç iftar etmeyecek zannederdik. Bazen de o kadar çok iftar ederdi ki, biz O’nu hiç oruç tutmayacak zannederdik.” buyurmuştur. (Müslim)

  Güzel arkadaşım bu hadislerden sonra kafanda soru işareti kalmamıştır umarım. Çünki en iyi ve en güzeli muhakkak ki alemlerin efendisi peygamberimiz (S.A.V) söylemiştir. Miraç Kandili yani recep ayının 27 nci gecesi tüm islam alemine hayırlara vesile olsun inş. Sorunu geç fark ettim eğer bu yazıyı miraç kandilinden sonra okursan bir gün sonrada oruç tutabilirsin yani recep ayı ALLAH(c.c)' ın ayıdır. Bu ayda bir gün oruç tutmanın fazileti yukarıda zikredilmiştir.
   

 2. Cevap: Recep Ayında Oruç Tutmak

  evet gercekten de manevi değeir yuksek bir aydır herkesin iyi değerlendirmesi gerekiyor yani şöyle diyelim beleş sevap kazanıyorsunuz :)
   

 3. Cevap: Recep Ayında Oruç Tutmak

  Bu mübarek gecenin ve recep ayının hepimize hayırlara vesile getirmesini temenni ederim.
   
Yükleniyor...