Refik Saydam Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 27 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Refik Saydam


  Doğum 8 Eylül 1881-İstanbul
  Ölüm 8 Temmuz 1942-İstanbul
  Meslek Hekim, siyasetçi, asker
  Partisi Cumhuriyet Halk Partisi
  Görevi Başbakan
  Görev Süresi 25 Ocak 1939 – 8 Temmuz 1942
  Önce gelen Celâl Bayar
  Sonra gelen Şükrü Saraçoğlu
  Bulunduğu Savaşlar Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı, Türk Kurtuluş Savaşı
  Refik Saydam, Türk hekim ve devlet adamıdır. Çatalca cephesinde savaşa katılan Saydam, savaş sırasında kolera salgınını önleyici çalışmalarda bulundu. I.Dünya Savaşı sırasında, Sahra Genel Sağlık Müfettiş Yardımcılığı'na getirildi. Bu görevdeyken kurduğu Bakteriyoloji Enstitüsü'nde tifo, dizanteri, veba, kolera aşılarıyla tetanos, dizanteri serumları üretti ve tifüse karşı hazırladığı aşı tıp literatürüne geçti. Saydam, Ayasofya Camii'nin camilikten çıkartılıp müze olması, ezanın Türkçe olarak okunma mecburiyetinin getirilmesi ve anayasadan ‘’Devletin dini İslam'dır.’’ maddesinin kaldırılması gibi kararların alınmasında etkili oldu.

  HAYATI
  1881 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta tahsilini tamamladıktan sonra, 1905 yılında Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’yi bitirdi. Daha sonra Almanya’nın Berlin Askeri Tıp Akademisi'nde Brandenburg, Danzig ve Spandau’daki tıp merkezlerinde ihtisas yaptı. Balkan Harbi'nin başlaması üzerine 1912 yılında İstanbul’a döndü.

  Kurtuluş Savaşı'ndan önce 9. Kolordu Sağlık Müfettiş Yardımcısı olarak M.Kemal ile birlikte Anadolu’ya gitti. Erzurum ve Sivas Kongreleri'ne katıldıktan sonra 1920 yılında Doğubeyazıt milletvekili olarak TBMM’ye girdi. Kurtuluş Savaşı sırasında Milli Müdafaa Vekaleti Sıhhıye Dairesi Başkanı oldu. 1923-39 yılları arasında İstanbul milletvekili olarak meclise giren Refik Saydam, bakanlığı sırasında Ankara, Erzurum, Diyarbakır ve Sivas’ta hastaneler, doğumevleri ve çocuk bakımevleri kurdurdu. 1928 yılında Ankara’da bugünki adı ile Refik Saydam Merkez Hıfzısıhha Enstitüsü'nün kurulmasına ve bu alanda eğitim vermek için Hıfzıssıhha Mektebi'nin açılmasına öncülük etti.

  Atatürk’ün ölümünden sonra kurulan II. Bayar Hükümeti sırasında İçişleri Bakanı oldu. İsmet İnönü ile çok samimi olması, 1938 yılında CHP Genel Sekreterliği'ne seçilmesini sağladı.. 1939 yılında Başbakan olarak hükümeti kurmakla görevlendirildi. Ölümüne kadar Başbakan olan Saydam, 1942 yılında hayatını kaybetti.
   
Yükleniyor...