Regaip Kandili Hakkında Bilgi

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 14 May 2013 tarihinde açılan konu

 1. Regaip Kandili Hakkında Kısa Bilgi  Regaip kandili Recep ayının ilk Cuma gecesi kutlanır bu Geceye Regaip gecesi denir.Melekler Bu geceye Regaip gecesi ismini vermişlerdir.

  Regaib kelimesi Kur'an'da geçmemektedir. Ancak reğabe'den türemiş olan çeşitli kelimeler, Kur'an'da sekiz yerde geçmekte ve reğabe'nin ifade ettiği mana için kullanılmaktadır .

  Cuma geceside çok kıymetli bir gecedir bu durumda her iki kıtmetli gece bir araya geliyor
  Receb'in ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir.Allah bu mübarek gecede tüm müslümanlara tüm insanlara ikramlarda bulunur ihsanlarda bulunur.Allah bu geceye hürmet edenleri ve bu gecede bağışlanmayı dileyenleri affeder bağışlar.Bu mübarek gecede yapılan tüm duaları kabul eder bu mübarek günün gündüzünü oruçlu geçiren sadaka veren ve bol bol dua ederek geçiren insanlara sayısız sevaplar verilmektedir.

  Regaip gecesinde neler yapılması gereklidir;Regaip gecesini du ederek Allahtan affımızı dileyerek geçirmeli edilen dulara ve çekilen tesbihler bu gecede çok daha makbüldür.Bol Bol kaza namazı kılınmalı kaza namazı olmayan kişiler nafile namaz kılmalıdırlar.Regaip gecesini ve gündüzünü ibadetle geçirmeli ayrıca recep ayında oruç tutmak büyük fazilettir.Tutabildiğiniz kadar oruç tutmanız tavsiye edilir.
   
Yükleniyor...