Resimli Paraşüt Yapımı

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 9 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Resimli Paraşüt Yapılışı
  Paraşüt Yapımı Anlatımı Resimli

  Paraşüt, bir nesnenin atmosfere açık bir ortamda havanın kaldırma kuvvetinden yararlanarak yavaşça inmesini sağlayan gereçtir.

  İtalya'da 1470'lerden kalan başka paraşüt çizimleri bulunduğu gibi, 1595 yılında İtalyan Fausto Veranzio tarafından yapılan çizimler Da Vinci'nin ötesindedir.

  Günümüzde kullanılana en çok benzeyen paraşüt, 1783 yılında Fransız Louis-Sébastien Lenormand tarafından keşfedilmiştir. 1797 yılında Andre Jacques Garner bir sıcak hava balonundan ilk paraşüt atlayışını gerçekleştirmiştir.

  Paraşüt genelde askeri ve spor amaçlı kullanılmaktadır. İlk başlarda Asya İpeğinden yapılan paraşütler bu maddenin zor bulunması sebebi ile sonraları fabrika yapımı naylon maddelerle yapılmaya başlanmıştır.

  Paraşüt İçin Gerekli Malzemeler

  Gerekenler

  Kalın bir kumaş
  Kalın ve uzun bir ip
  Destek olarak plastik bardak
  Taşınacak malzeme


  Paraşütün Yapılışı

  Kumaşın birbirine paralel iki köşesi kesilir. İpler üstte kalan iki uzunluktan birbirlerine iliştirilir. (Ortada düğüm için yer kalmalıdır) Ortada düğüm yapılır. İpin kalanı düğümden aşağı atılır. Plastik bardak aşağı sarkan iplere iliştirilir. Deney için içine yumurta konulup bir kattan aşağı bırakılır.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
Yükleniyor...