Rizede Gezilecek Yerler

'Türkiyem' forumunda By RiZeLi tarafından 26 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Rizede Gezilecek Yerler
  Rizede Gezilecek Yer
  Rizede Turistik Yerler

  RİZE/PAZAR


  Pazar , MÖ.. 64 yılında Pompeius tarafından "Athena" adıyla kurulmuştur. Grekçe bir sözcük olan "Athena", Latince de, Minerva akıl güzellik ve hikmet anlamındadır.
  Roma konsülü Pompeius tarafından kurulan Athena, uzun bir süre Roma'ya bağlı kalmış. Athena, dağları geçit vermeyen bir özelliğe sahip olduğundan, zamanın istilacılarından kaçan Grekler, Gürcüler, Mergeller ve Ermenilerin de sığınak yeri olmuştur.
  Yeryüzünde Müslümanlığın doğuşundan sonra, Emeviler döneminde Anadolu'nun, özellikle güney bölümlerinde büyük kuşatmalar olmasına karşın, Athena bölgesine Müslümanların geldiğine ilişkin hiçbir belgeye rastlanmamıştır.

  [​IMG]

  İlçenin Müslümanlıkla doğrudan temasa geçmesi Türklerin Müslümanlığı kabulü ile başlar. Pazar ve bölgesi 1054 yılında da Müslümanlığı tamamen kabul eder,
  Trabzon'un Rum Pontus imparatorluğundan kurtarılması Fatih Sultan Mehmet tarafından 1461 yılında gerçekleşince Rize sahilleri tamamen Osmanlıların eline geçmiştir. Athena bölgesi de Türk egemenliğine katılınca Pazar, Ali Paşa'nın emrindeki komutanlara tımar olarak verilmiştir.
  Erzurum halkının bir bölümü Yavuz Sultan Selim döneminde Rize'ye yerleştirilmiştir.

  Pazar Osmanlı döneminde, uzun bir süre tımar olarak yönetilmiştir. Batum, Rusya'ya bırakılmadan önce ona bağlı bir ilçe olarak kalmış, 1864 yılında da tamamen ilçe durumuna getirilmiştir,
  İlçemiz 1916 yılında Rus işgaline uğramış, 1918 de Rus işgalinden kurtulmuştur. Cumhuriyet döneminde 1928 yılında Athena adı Pazar adıyla değiştirilmiştir. Pazar'da "Pazar yeri" anlamında kullanılmıştır.

  ZİL KALESİ


  Eğer bir karadeniz turuna çıkarsanız mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.
  Size hem karadenizin eşsiz manzarasını ayaklarınızın altına seriyor hemde o eşsiz tarihi izleriyle hayretler uyandırıyor.

  Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bölgenin en dikkate değer eserlerinden biridir. İlçe merkezinin 15 km güneyinde Fırtına Deresinin batı yamaçları üzerinde kurulmuştur. Kalenin üzerinde inşa edildiği sarp kaya kütlesi, denizden 750 metre, dere yatağından ise yaklaşık 100 metre yüksektir.

  [​IMG]

  Kale, dış surlar, orta surlar ve iç kaleden meydana gelmektedir. Dış kalenin kapısına kuzey batı yönündeki patika bir yolla ulaşılır. Kuzeydeki kapının söğe taşları sökülmüştür. Bir teras yardımıyla orta sular seviyesine çıkılır ve ikinci bir kapı ile kale içerisine girilir.

  Orta kale içerisinde üç önemli yapı bulunmaktadır. Bunlar muhafız binası, şapel ve başkuledir. Kulenin dört katlı olduğu duvarlardaki hatıl izleri ve kiriş deliklerinden anlaşılmaktadır. İçerisinde ince bir bölüntü duvarı ve dolgu toprak vardır.

  Duvarlar üzerinde doğu yönünde kemerli pencereler, diğer taraflarda mazgal delikleri bulunmaktadır. Kulenin üstünün dendanlı bir teras şeklinde olduğu belirlenmiştir. Duvarlar içerisinde dikey uzanan boru yuvaları belki de kapanmış sarnıçlara su akıtıyordu.

  Kalenin kesin yapılış tarihini belirtecek veriler yoktur, 14., 15. Yüzyıllara tarihlendirilmektedir. Bölgenin ilk çağları gibi orta çağları da karanlıktır.


  Ahşap olan iç konstrüksiyon çürüyüp yok olmuş olmalıdır. Bryera göre kuzey duvarına bitişik dörtgen apsidli oda bir şapeldir. Zil Kale, Varoş Kale, Pazar Kalesi ilk bakışta aynı elden çıkmış ve aynı amaçla yapılmış izlenimi vermektedirler.

  Bryer, Trabzon İmparatorluğu döneminde ya bizzat Komnenoslar ya da İmparatorluğa bağlı yerli Lordlar (mesela Zil Kale için Hemşin Lordu Arhakel) tarafından yapıldık-larını tahmin etmektedir. Bıjışkyan (1871) “Kayalığın üzerinde bulunan ve Zilkale denilen eski bir kalenin içinde insana şaşkınlık veren kemerli binalar ve büyük bir kule vardır. Kalenin alt ucu, tepelerin üzerinde başka kalelere ve eski bir kilise kalıntıları bulunan Fırtına Deresine kadar uzanır diyerek gözlemlerini anlatırken, yazık ki kale tarihi hakkında bilgi vermemektedir.

  Osmanlının bölgeyi fethinden sonrada Kale-i Zir adıyla askeri amaçlarla kullanılmış, 1979 yılında kalede bulunan 26 cm uzunluk ve 4-4 ½ cm çağpında pirinç döküm, iki el topu Trabzon Müzesine getirilerek 440 (79-1-1) ve 441 (79-1-2) ile envantere kayıt edilmiştir.


  KAÇKAR DAĞLARI


  Yeri: Rize ili,Çamlıhemşin ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.


  Ulaşım: Milli Park alanına,Çamlıhemşin ilçesinden 16 km.lik bir karayolu ile ulaşılmaktadır.


  Özelliği: Kaçkar Dağlarının batısındaki Fırtına Deresi ve doğusundaki Hemşin Deresi zengin bir flora ile kaplıdır. Bu bitki örtüsü karstik flora özelliğinde olup gerek alt flora gerekse üst flora endemik türleri içermektedir. Türkiye'de Rhodendron'ların 3000 m ye ulaştığı tek yer burasıdır.

  [​IMG]

  Ülkemizde Pleistosan'e ait buzul izleriyle beraber aktüel buzlaşmanın birlikte görüldüğü ender yerlerden birisi de Kaçkar Dağlarıdır. Bu sahada birçok buzullarla birlikte;buzul gölleri, buzul vadileri, sirkler ve mazeler bulunmaktadır.

  Genel olarak granit ve granitik kayaçlardan meydana gelen jeolojik yapı üzerinde Alp Orojenezi'nin derin etkileri görülmektedir.

  Fauna açısından da zengin olan Kaçkar Dağlarından kurt,ayı,domuz,tilki,yaban keçisi, geyik sansar, çakal, yaban tavuğu vb. bulunmaktadır.

  Kaçkar Dağlarından yükseltinin kısa mesafede artması yaylacılık etkinliklerine bağlı bir takım yayla yerleşim alanlarının ortaya çıkmasına yol açmış,böylece Kaçkar Dağlarında ayrıca yayla yaşam kültürü ve sosyal yaşantısı artı bir değer olarak ön plana çıkmıştır.


  Görülebilecek Yerler: Başta Fırtına Deresi ve Hemşin Deresi olmak üzere, bitki çeşitliliği ve zenginliği ile fauna çeşitliliğinin yoğunlaştığı bütün vadiler görülmeye değer niteliktedir. Fırtına Deresi Vadisinde yer alan Zilkale Harabeleri kültürel açıdan önemli bir değer taşır. Aynı zamanda, yörenin sosyal -kültürel ve ekonomik mekansal görüntüsünü sergileyen yayla yerleşimleri hem doğaya uyumu hem de mimari değerleri ile ziyaretçileri etkileyici özellikler taşımaktadır. Bu yayla yerleşimlerinin başlıcaları, Ayder yaylası ve kaplıcalarıdır.


  Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Ayder yayla alanı yakınında günübirlik kullanıma yönelik hizmet sunan düzenlenmiş saha, ayrıca tracking sporuna uygun topografya ile dağcılık faaliyetlerine olanak sağlamaktadır.

  Çamlıhemşin ilçesi ,Ayder yaylası başta olmak üzere yayla yerleşim alanları ile Milli Park mahalli yetkilerinin kontrolü altında ve yetkililerin göstereceği yerlerde çadırla ve karavanla konaklama sağlanabilir.


  AYDER YAYLASI

  Ayder Yaylası'na ulaşmak için Rize'den çıkıp Artvin istikametine doğru devam ediyorsunuz, Çayeli ilçesinden Sahil yolundan ayrılarak Çamlıhenşin ilçesi yönüne dönerek, Fırtına Vadisi boyunca güneye doğru yönelip tırmanmaya başlıyorsunuz. Milli park statüsündeki Fırtına Vadisi Dünya'nın öncelikli korunması gereken 200 ekolojik bölgesinden birisi. Fırtına deresi bir zamanlar baraj yapımı ile gündeme gelmişti. Fakat doğal yapının bozulmasına neden olacağı için uzun bir yargı sürecinden sonra proje iptal edildi. Dereyi solumuza alıp ağır ağır yolda ilerlerken, yeşilin bin bir tonunu görünce bunun nedenini anlamakta zorlanmayacaksınız.

  Fırtına Vadisinin gerçekten muhteşem bir doğası var. İnsanı kendinden geçirecek bir güzelliğe sahip. Dar ve derin bir vadi içinde akan bir dere, her yandan ona ulaşan küçük su kaynakları, bin bir çeşit ağaç ve rengarenk çiçeklerden oluşan manzara. Zaman zaman bu dere üzerine kurulmuş kemer köprülere ve yamaçlardan dökülen küçük şelalelere rastlanıyor. Tepelerinde ve yamaçlarında Karadeniz'e özgü değişik mimari tarzda evleri ve ilkel görünümlü teleferikleri unutmamak lazım. Her şeye değer burayı gezmek.

  [​IMG]

  Doğayla bütünleşmiş yayla evlerine, oteller, pansiyonlar ve kamp yapmak için burada olanların çadırları ve karavan kamp olanakları da var. Ayder' de beton bina yapmak yasak, yapılacak binalar mutlaka ahşap olma zorunluluğu var. Yayla bölgenin diğer kesimlerine göre kalabalık. Ağırlıklı olarak turistler var, dünyanın her yerinden insana rastlayabiliyorsunuz.

  Ayder'i şifa yaylası olarak tanımlanmasını sağlayan özellikleri; Havası ve suyu Kaplıcası Balı'dır.
   
 2. Cevap: Rizede Gezilecek Yerler

  Tamamen doğa harikası görmek istediğim yerlerden biridir.:f40: Tanıtım için teşekkürler kardeşim.....
   
 3. Cevap: Rizede Gezilecek Yerler

  Ayder Yaylasına gitmiştim aynı şekilde rize/pazarada inanınki buraya gittikten sonra rizenin bağımlısı oldum diyebilirim bu arada paylaşım için teşekkürler
   
 4. Cevap: Rizede Gezilecek Yerler

  Rize'ye h,iç gitmedim ama çok güzel bir yer olduğunu hep duydum
  Gerçektende güzel gözüküyor
  Özellikle de Ayder Yaylası. :))
  Nasıl olsa komşu memleket.. :D
   
 5. Cevap: Rizede Gezilecek Yerler

  Benim de merak ettğim bir bölge.Hep güneye gitmekten buraya sıra gelmedi :)
   
 6. Cevap: Rizede Gezilecek Yerler

  Bende Rizeye gittim ama gezmedim :))):):):)
   
 7. Cevap: Rizede Gezilecek Yerler

  rizede gezilecek yerler aslında cok kısıtlı ama dogası varya o kısıtlamyı kaldıryo inanın sadce ayder kackar pazaar bilinio bunlar gibi niceleri anzerliyim rizenin benim gözümdeki en meşur yaylası tabıkı bu koyum adına konutugum ıcndır bılmıom ama tek bildiğim gezdim gördüm kendi köyümü hıc bır yerde yaşayamadım siz misafirler siz turisler rizeye geldiğinizde anzer yaylasını görmeden rizeyi gördüm demeyin sahsen bu benim görüşüm inşanla sizlerde gezip gördüğünüzde bele hem fikir olursunuz iyi günler....
   
 8. Cevap: Rizede Gezilecek Yerler

  Rizeliyi heryeri gezdim her yaz gittiğimde ayder yaylasında gidiyorum geziyorum kaplıcama giriyom horonunu oynayıp havasını içime çekiyom çok güzel biyerdir memleketim buyrun sizde gelin doğamızı görün nefis yemeklerimizi yiyin
   
 9. Cevap: Rizede Gezilecek Yerler

  Yaylaya binek arabamla çıkabilirmiyim. Ben ayderin merkezine kadar gittim fakat yaylasına çıkmadım bu yaz yine gidecem inşAllah
   
 10. Cevap: Rizede Gezilecek Yerler

  gerçekten anlattığınız kadar güzel bi yer mi???
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Rizede Gezilecek Yerler
 1. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  815
 2. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  563
 3. Dark
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,171
 4. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,599
 5. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,137