Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

'Bunları biliyormusunuz' forumunda zamaneanne tarafından 1 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Romanya Vizesi Almak İçin Gerekli Evraklar
  Romanya Vize İşlemleri

  I. TRANSIT VIZESI
  Transit vizesi bir yabancıya Romanya topraklarını transit geçme imkanı tanıyan vizedir. Transit vizesi bir geçişli veya çift geçisli olabilir. Her geçiş 5 günü aşmayacak şekilde verilmektedir.
  Gerekli evraklar:
  a) Vizenin uygulanacağı seyahat belgesinin (örneğin: pasaport) geçerliliği en az 1 yıl olması gerekir;
  b) Gidiş - dönüş bileti (çift geçiş ise) veya gideceği yere kadar seyahat bileti (tek geçişse) veya araba sürücüleri için, araç ehliyeti, yeşil kart ve araç kayıt evrakları (ruhsat);
  c) Gideceği ülkenin geçerli vizesi;
  d) 2 fotoğraf;
  e) pasaport fotokopisi.
  Geçerli Schengen vizesi hamili Türk vatandaşları 5( beş) güne kadar ülkeden ayrılmak ve kalış süresinin vizenin geçerlilik süresini asmaması şartıyla, vizeden muaf olarak Romanyadan transit geçiş yapabileceklerdir.


  II. KISA SÜRELİ OTURUM VIZESİ (C TIPI)
  Kısa süreli oturum vizeleri yabancılara Romanya topraklarına girme ve ilk giriş tarihinden itibaren 6 aylık bir süre içerisinde kesintisiz olarak veya birkaç konaklama yaparak toplam 90 günü aşmayacak şekilde oturum izni veren vizedir.
  Yeni kısa süreli bir vize sadece son 6 aylık bir süre içerisinde 90 günlük süresini asmamış olanlara verilir. Kısa süreli oturum vizesi sahibi olan yabancının Romanya sınırları dahilinde oturum hakki uzatılamaz.
  Bu tür vizeler bir yada daha çok seyahat için verilebilir.


  III. UZUN SÜRELI OTURUM VIZESI
  Uzun süreli oturum vizeleri yabancıların başvuruları üzerine, 90 günlük süre için bir yada daha çok girişli olarak verilir. Bu tür vizeleri Romanya topraklarına giren yabancılara oturma haklarını uzatma ve oturum müsaadesi belgesi alma hakki tanımaktadır.
   
Yükleniyor...