Rumba

'Güncel Bilgiler' forumunda bynness tarafından 20 Ara 2010 tarihinde açılan konu


  1. RUMBA

    Rumba, yavaş tempolu, zor; ama eşsiz bir Latin Amerikan dansıdır. Çiftler arasındaki tutkuyu hareketlere yansıtır. Yavaş, kalp atışını andıran ritmi ve romantik müziği onun etkisini güçlendirir. Bir pozisyon dansı olmasından dolayı küçük alanlarda rahatlıkla uygulanabilir. Mesafeli olarak gerçekleştirilebilecek figürleri de olmasına karşın genellikle çiftlerin birbirlerine yakın etkileşimde oldukları hareketler çoğunluktadır.
    Özünde Rumba karşı cinsi başta çıkarmayı anlatır. Bayan, erkeği etkilemek ve kışkırtmak için tüm cazibesini kullanarak dans eder, kıvrak kalça hareketleri kullanır. Buna karşılık erkek onunla ilgilendiğini göstermek için tüm bedeni ile müziği yaşar, koruyucu ve sahiplenici erkil karakteri ile bayanı kendine bağlı kılmaya, onun benliğinde kendine yer bulmaya çalışır. Fakat bu ihtiras yüklü tema her defasında erkeğin reddedilmesi ile son bulur. Denebilir ki, eğer Tango tutkunun dansıyla, Rumba da kuşkusuz aşkın dansıdır.
    Sahnede Rumba'yı çekici kılan temel unsur bayandır, erkek dansıyla ilginin bayan üzerinde toplanmasına yardım eder. Rumba çoğunlukla az yetenekli dansçılar tarafından ihmal edilen güçlü bir müzik anlayışı ve teknik detaylara bağlılık gerektirir. Bu detaylar, güçlü bir denge ve bilek, diz ve kalça koordinasyonu sonucunda ortaya çıkar. Ancak düzenli bir eğitim ve çalışma sonucunda dansçılar Rumba'nın hak ettiği ruhu verebilirler.
     

Yükleniyor...