Sabah Namazı İmsak Vakti Girdikten Sonra Kılınır mı?

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 5 Kas 2013 tarihinde açılan konu

 1. Oldukça merak edilen bir soru namaz hakkında özellikle Ramazan ayında imsak sonrasında hemen sabah namazını kılmak uygunmudur.Kılınabiliyorsa bunun şartları varmıdır yoksa herkes kılabilir mi bu sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz

  Sabah namazının vakti, fecr-i sâdığın doğmasından itibaren başlamaktadır.Fecr-i sâdık, güneşin önü sıra gelen, doğu ufkunda yayılarak tüm ufku kaplayan ve yaygın bir şekilde göğe yükselen ışıktır. Sabah namazının vakti imsak ile başlar, güneş doğduğunda biter. Fıkıh, ilmihal kitaplarında imsak vakti girdiğinde 10-15 dakika kadar beklenip, öyle namaz kılınmasının daha uygun olduğu geçmektedir.

  Fecr-i kâzib'e gelince buna itibar edilmez. Ki bu da güneşin önü sıra gelen ve fakat yayılmayan ince bir çizgi şeklinde göğe doğru yükselen ve yan taraflarında da karanlık bulunan ışıktır. Bu fecir, kara kurdun kuyruğuna benzemektedir.

  Ancak ezan okunmadı diye ezanı beklemek durumunda değiliz. Eğer istersek imsak girdiği gibi de kılabiliriz.Anlaşıldığı üzere sabah namazının vakti imsak ile başlamaktadır güneşin doğmasıyla sona ermektedir.

  Sabah namazının vakti, güneşin doğmasına kadar devam eder.

  [IMGALT=https://forumdaslar.com/upl/uploads/sabah-namazivakti-17797.jpg]sabah-namazivakti-17797[/IMGALT]

   
Yükleniyor...