Sabahattin Kudret Aksal Kimdir Çalışma Hayatı ve Edebi Hayatı Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 23 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Sabahattin Kudret Aksal


  Doğum 25 Nisan 1920/İstanbul
  Ölümü 19 Nisan 1993/İstanbul
  Meslek Şair, senarist, yazar
  Sabahattin Kudret Aksal; Türk şair, senarist ve yazardır.

  HAYATI
  25 Nisan 1920’de İstanbul’da dünyaya gelen Sabahattin Kudret Aksal yine aynı şehirde 19 Nisan 1993 yılında vefat etmiştir. Şiir alanında tanınmasına rağmen önemli hikaye ve tiyatro eserleri de veren Aksal’ın babası Savunma Bakanlığı memuru olan Sadettin Bey'dir.

  EĞİTİM HAYATI

  1937 yılında Işık Lisesi’nden mezun olan Aksal İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlamış ancak bir yıl sonra buradan ayrılarak aynı üniversitenin Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne geçiş yapmıştır. 1943 yılında yükseköğrenimini tamamlayarak buradan mezun olmuştur.

  ÇALIŞMA HAYATI

  1943 ve 1948 yılları arasında çeşitli liselerde Felsefe öğretmenliği yaptıktan sonra 1950 yılında kısa bir süre iş müfettişliği yaptı. İstanbul Konservatuvarı Müdürlüğü, belediye yazı işleri müdürlüğü, belediye iktisat müfettişliği görevlerinde bulundu. 1961'de Şehir Tiyatrosu Müdürü oldu. Belediye Konservatuvarı Estetik Ve Psikoloji öğretmenliği yaparken emekli olan Aksal ölümüne kadar çeşitli dallarda çalışmalar yaptı ve yazılar yazdı.

  EDEBİ HAYATI

  1940’lardaki yeni edebiyat hareketinde yer alan Aksal’ın ilk şiiri 1938 yılında Varlık dergisinde , ilk öyküsü 1940 yılında küllük dergisinde yayınlandı. Cahit Sıtkı Tarancı’nın etkisi ile ilk dönem şiirlerini hece vezni ile kaleme alan yazar daha sonraki dönemlerde Orhan Veli'ye yakınlaştı. Kendisine özgü bir biçimde insan-doğa ilişkisine felsefe düzleminde yaklaştı. Şiirlerinde kent insanlarının gündelik ilişkilerini, saçmalıklarını, çatışmaya varan tartışmalarını ele aldı.Öykü ve oyunlarında ise psikolojik öğeleri ve biçim arayışlarını öne çıkardı. Çeviriler ve sanat üzerine yazılar yayınladı.19 Nisan 1993'te İstanbul'da yaşamını yitirdi.
   
Yükleniyor...