Sabit Disklerin Atası

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Pardus tarafından 20 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. Sabit disklerin babası!

  30 yıl öncesinin sabit diski ve kapasitesi...
  Ümit Öncel
  PC'nizdeki sabit disklerin atası ile tanışın: İşte ilk depolama canavarı ve "inanılmaz" kapasitesi! :)

  İşte karşınızda Seagate ST-506


  Bugün her bilgisayarın olmazsa olmaz bileşeni sabit disklerin olmadığı zamanları çoğumuz hatırlamıyoruz bile. İlk başlarda veri kaydetme yeteneğine sahip olmayan bilgisayarların çehresi 1956 yılında IBM 305 RAMAC ile değişti. Yaklaşık 1 ton ağırlığındaki bu bilgisayar, ilk kez 24 inçlik manyetik diskler üzerine veri kaydedebilme özelliği taşıyordu. Yakın zamana kadar sıklıkla kullanılan 5.25 inçlik sabit diskler ise bundan 14 yıl sonra, 1980 ilk olarak sahneye çıktı.

  Günümüzdeki modern sabit disklerin ilk temsilcisi olan Seagate'in ST-506 adlı sabit diski tam(!) 5MB kapasiteye sahipti. O zamanlar yeni bir şirket olan Seagate bu çığır açan ürünü ile bilgisayar dünyasına damgasını vurmayı başardı. 1981 yılında kapasiteyi iki katına çıkartan Seagate 10 MB'lık yeni sabit disklerini piyasaya çıkartmıştı. 1998'e kadar sıklıkla kullanılan 5.25 inçlik sabit diskler, bu yıl yerlerini 3.5 inçlik olanlara bırakmaya başladılar.

  Seagate'in 1980 yılındaki bu ürünü, bugün kullandığımız taşınabilir cihazların ufacık sabit disklerinin atası sayılıyor.
   
Yükleniyor...