Saç Dökülmesini Önleyen İpuçları

'Kişisel Bakım' forumunda Yasemin tarafından 13 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. Saç Dökülmesini Önleyen 12 İpucu


  Her duştan sonra küvetiniz saçla doluyor veya her taradığınızda fırçanız saçla kaplanıyorsa, önlem almanızın vakti gelmiş de geçiyor demektir. Saç dökülmesi pek çok kişinin karşılaştığı bir sorundur ancak genellikle kolay ve uygulanabilir çözümlerle aşılır.

  İyi bakım

  Saçın en temel adımlarından biri iyi bakım yapılmasıdır. Eğer hastalık veya genetik faktörler söz konusu değilse, iyi bakımla saç dökülmesini rahatlıkla önleyebilirsiniz.

  Saçlarınıza Protein Verin

  Saç proteinden oluşur ve yeterli miktarda protein almazsanız, saçınız da yetersiz beslenir. Günlük beslenmenize protein açısından zengin gıdalar ekleyin.

  Abur Cuburdan Kaçının

  Saçlarınızın sağlığı ile beslenmeniz direkt orantılıdır. Eğer saçınızın sağlıklı görünmesini istiyorsanız, abur cubur yemekten kaçının. Abur cubur yemek, ücretsiz kalori almaktan başka bir şey değildir.

  Saç Derisi

  Sağlıklı bir saç için, sağlıklı bir saç dersine ihtiyaç vardır. Saç dökülmesinin ana nedenlerinden biri de sağlıksız saç derisidir. Kaliteli bir şampuan kullanın.

  Tarak

  Saçlarınızı banyodan sonra geniş ağızlı bir tarak ile tarayın. Geniş dişli taraklar saç kırılması ve dökülmesini en aza indirirler.

  Sıcaktan Kaçının

  Hepimiz saçlarımızın en iyi şekilde görünmesini isteriz ve bu yüzden kuaförde saatler geçiririz ancak saça uygulanan bütün işlemler saça zarar verir. Kırılgan, kuru ve yıpranmış saçlar yaratır.

  C vitamini

  Sağlıklı saçlar istiyorsanız, C vitamini konusunda titiz davranın. C vitamini gücünü ve parlaklığını korumanıza yardımcı olur.

  Masaj

  Haftada en az 1 kere saça güzel bir yağ ile masaj yapın. Saç diplerini besler, kan akışını hareketlendirir ve yeterli beslenmesini sağlar. Hatta saçınıza besleyici yağı sürüp, bütün gece bekletebilirsiniz.

  Stresten Kaçının

  Stres saç dökülmesi dahil olmak üzere tüm sorunların en büyük suçlusudur. Aşırı stres saç kaybına neden olabilir.

  Boyamak

  Boya kimyasaldır ve saçlara zarar verir. Eğer saçınızda boya uygulaması yaptırıyorsanız, saç bakımına iki katı özen göstermeniz ve saçın gördüğü zararı içten ve dıştan hafifletmeniz gerekir.

  Banyo

  Saç temizleme sürecinde mümkün olduğunca soğuk su kullanın. Sıcak su saça zarar verir. Mümkünse ılık suyla banyo yapın.

  Su İçin

  Vücudunuzun neme ihtiyacı olduğu gibi saçınızın da var. İçten ve dıştan saçınızı besleyin ve bol su için.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...