Saçlarınız mı Dökülüyor?

'Kişisel Bakım' forumunda Yasemin tarafından 25 Tem 2013 tarihinde açılan konu

 1. Saçlarınız Çok mu Dökülüyor?


  Saç dökülmesinin nedenleri arasında mevsim değişikliklerinin yanı sıra stres ve üzüntü yanlış şampuan ve saç kremi kullanmak yada aşırı yıpratılmış saçlarda daha çok görülmektedir.Saç Dökülmesi Kabusunuz Olmasın.

  [IMGALT=https://forumdaslar.com/upl/uploads/sac-neden-dokulur-7686.jpg]sac-neden-dokulur-7686[/IMGALT]

  Günde belirli sayıda saç dökülmesi normaldir fakat bu saç dökülmeleri yaşa kişinin genetik yapısına, ırksal özelliklerine göre değişim göstermektedir.Bir günde 100 telden fazla saç dökülmesi veya yeni çıkan saçların eskisine göre daha cansız ve ince olması bir sorun olarak kabul edilebilir.

  Saçların yapısını oluşturan en önemli eleman proteinlerdir.

  Sağlıklı bir saç üretimi için diyetle yeterli miktarda doğal protein almak gerekmektedir.Saçlarınızın sağlıklı olması için Balık, tavuk, kuru baklagiller, peynir, yumurta, fındık ve ceviz önemli protein kaynaklarını bol tüketmelisiniz.

  Kadınlarda doğumdan sonraki aylarda başlayan ve bazen bir yıla yakın süren yoğun saç dökülmesi yaşanabilir. Kendi kendine düzelen bu durum kelliğe yol açması söz konusu değildir.Ayrıca stres ve üzüntülerden, büyük ameliyatlar birkaç ay sonra da geçici olarak saç dökülmeleri görülebilmektedir.

  Beslenmede saç dökülmesinde çok önemlidir yetersiz demir alımı, alınan demirin bağırsaklardan emilememesi gibi durumlarda veya adet dönemleri yoğun kanamalı geçen kadınlarda demir eksikliği anemisi nedeniyle saç dökülmesi görülebilir.Geçici saç dökülmelerinde genelde bakım dışında bir tedavi uygulamak gerekli değildir. Hormonal bozukluklara ya da beslenmeye bağlı saç dökülmesinde ise, altta yatan sebebin düzeltilmesi saçın normale dönmesiyle birlikte saç dökülmeside sona eriyor ve saçlar normal haline döner en kısa zamanda.