Sadaka Veremeyenin Okuyacağı Dua

'Dualar ve Faziletleri' forumunda YAREN tarafından 6 Ağu 2010 tarihinde açılan konu


 1. Sadaka Veremeyen Okuyacağı Dua,Sadaka Veremeyenin Okuyacağı Dualar,

  “Allahümme salli alâ Muhammedin, abdike ve Resûlike ve salli alel-müminîne vel-müminât. Vel-müslimîne vel-müslimât.

  Salâvat-ı şerîfenin her türlüsü, okuyana saâdet ve huzur getirir. Ancak bu salâvat-ı şerîfe, hem huzur ve saâdete vesiledir, hem de veremediği için üzüntü duyduğu sadaka sevabını kazanmaya sebebtir.

  Sadakanin sevab ve faydaları hakkında bir çok dinî deliller, hadîs ve tavsiyeler vardir. Bir hadîste sadaka belâyi defeder, ömrün de huzur ve saâdetine vesile olur, buyurulmustur.

  Bu itibarla, hemen her mümin sadaka vermek ister, yoksul kardeslerine destek olmayi arzu eder. Ancak bunu yapamayan, elinde sadaka verecek imkâni bulunmayanlar da az degildir. Onlar için Resûl-i Ekrem Efendimiz bir salâvat-i serîfe tarif buyurmustur.

  Kim bu salavât-i serîfeyi okursa, vermeyi arzu ettigi halde gücü yetmedigi için veremedigi sadaka sevabini alir, ayni sevaba yoksul insan da nâil olur.
  Peygamberimizin sadaka vermeye gücü yetmeyenlerin okumalarini istedigi duâ makamindaki salâvat-i serîfe sudur:

  Allahümme salli alâ Muhammedin, abdike ve Resûlike ve salli alel-müminîne vel-müminât. Vel-müslimîne vel-müslimât.
  Salâvat-i serîfenin her türlüsü, okuyana saâdet ve huzur getirir. Ancak bu salâvat-i serîfe, hem huzur ve saâdete vesiledir, hem de veremedigi için üzüntü duydugu sadaka sevabini kazanmaya sebebtir.
  Sadaka vermeye muktedir olanlarin sadaka vermeyip bunu okumakla geçistirmeleri sevaba vesile olmaz. Onlar önce sadaka mükellefiyetlerini yerine getirmeli, sonra bunu okumalidir.
   
Yükleniyor...