Safer ayı ne zaman başlar ve biter 2014

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Safer ayı ne zaman başlar ve biter 2014

  [​IMG]


  Safer ayı Hicri ayların ikincidir. Muharrem ayından sonra gelen Safer ayı cahiliye Arapları tarafından uğursuz bir ay olarak kabul edilmiş ve bu ayda yapılan umre ziyaretleri büyük günah sayılmıştır. Ancak Peygamber efendimiz bu görüşü kırmak adına “Umre her zaman helaldir” diyerek bu düşünceyi çürütmüştür.

  Safer ayı hakkında farklı inanışlar da mevcuttur mesela safer ayında yapılan evliliklerin uzun ömürlü olmadığı, bu ayda başlanan işlerin uğursuz sonuçlar getirdiği gibi. Bu düşünceler her ne kadar yanlış olsa da halk arasında efsane haline gelen hikayeler ile nesilden nesile süre gelen bir yanlış inanç olmuştur. Halen halk arsında bu tarz görüşler dile getirilir ve Safer ayının uğursuz olduğu konuşulur.

  Safer ayında okunmasının iyi olduğu söylenen bir dua ile devam edelim…

  “Bismillâhirrahmânirrahîm: Allah’ım; hamd ve şükür Sana mahsustur! Minnetim Sana’dır! Ben Senin kulunum; ve ben bundan dolayı huzurluyum! Nefsimi, dînimi, dünyamı, âhiretimi, işlerimin sonunu ve amelimi Sana emânet ediyorum. Bütün Muhammed (asm) ümmetini Senin gücünün, havlinin, kudretinin ve kuvvetinin şiddetinden, Sana emânet ediyorum! Muhakkak Sen, emâneti koruyansın; hükmü nâfiz olansın; kazâsı gâlib olansın!”

  “Yâ Ahkeme’l-Hâkimîn ve yâ Esrae’l-Hâsibîn ve yâ Ekrame me’mûlin ve ecvede mes’ûlin yâ Hayyu yâ Kayyûmu yâ Kadîmü yâ Ferdu yâ Vitru yâ Ehadu yâ Samedu yâ men lem yelid ve lem yûled ve lem yekun lehû küfüven ehad! Yâ Azîzu Yâ Vehhâbu Salla’llâhu alâ hayr-i halkıhî Muhammedin ve âlihî ve sahbihî ecma’în! Âmin!”

  Safer ayı ne zaman başlar ve biter 2014

  Şimdi asıl konumuz olan Safer ayının ne zaman başladığı ve bittiği hakkında tarihlere bir göz atalım.

  Hicri ayların ikincisi olan Safer ayı 2014 yılında 24 Kasım Pazartesi günü başlıyor. Safer ayının son günü ise 23 Aralık Salı gününe denk geliyor.
   
Yükleniyor...