Sağlık ile ilgili uyulması gereken kurallar

'Sağlık Rehberi' forumunda Destina tarafından 6 Haz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Sağlıklı hayatın korunması için temel sağlık kurallarına uyulması gerekir. Bu sağlık kuralları okul öncesi evde veya okulda kazanılması gereken kurallardır. Ancak bazı kuralları sonradan da kazanılabilir.

  Okuyup yazarken yeterli ışığın soldan arkadan veya yukardan gelmesine dikkat edilmelidir. Hareketli taşıtlarda veya yüzüstü kitap okunmamalı , bu durumlarda gözün uyum yeteneği bozulabilir. Okunan yazı ile göz arasındaki uzaklık 40cm olmasına dikkat edilmelidir. Gözleri parlak ışıktan korumak için güneş gözlüğü takmak gerekir.

  Göz sağlığı açısından televizyon ve bilgisayar başında fazla durmamak gerekir.

  Kulağa yabancı cisimler sokulmamalıdır. Yüksek tonda ve kulaklıkla müzik dinlemek işitme kaybına neden olabilir.

  Burun mukozasının zedelenmemesi için burnu karıştırmamak veya kıl koparmamak gerekir.
  Hapşırırken ağız ve burun temiz bir bezle kapatılmalıdır.

  Sivilcelerin sıkılması , iltihabın yayılması ve kalıcı deri yaralarına sebep olacağı için özellikle yüzdeki sivilceler sıkılmamalıdır.

  Yerlere tükürmek , ağız , boğaz ve solunum yollarındaki mikropların çevreye yayılmasına sebep olur.bu yüzden yerlere tükürmemek tükürenleri uyarmak gerekir.

  Bu maddeler sağlığımız açısından çok önemlidir. Bunlara dikkat edersek bizde sağlıklı olabiliriz. Sağlıklı yaşamda uyulması gereken kuralları çiğnemek ise ilerde bize çok kötü sonuçlar verebilir.