Sağlıklı Hamilelik ve Sonrası

'Kişisel Bakım' forumunda EyLüL tarafından 7 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelik ve Doğum Sonrası İçin Güzellik
  Hamilelik ve Doğum Sonrası İçin Güzellik Önerileri
  Hamilelik ve Doğum Sonrası İçin Güzellik ve Baklım Önerileri

  Hamilelik ve Doğum Sonrası İçin Güzellik


  Hamilelik dönemine özel bakım önerileri ve güzellik sırları sizlere özel değerl, anne adayları dikkatlice okuyun mutlaka işinize yarıyan bilgiler ediceksiniz :f40:

  Sevgili Anne adayları Hamilelikte en çok karşılaşılan problemlerden birisi tırnaklarda çatlama meydana gelmesidir. Tırnaklar bu dönemde iyice incelip çatlayabiliyor. Ancak bazen tam tersi bir durum da yaşanabiliyor.

  Manikürde normal şartlar altında da derin çalışılmaması gerekiyor ancak özellikle hamilelik döneminde daha da hassas davranılması doğru olur.

  Hamilelikte en büyük değişiklik ciltte yaşanıyor. Kadınların bu dönemdeki problemlerinin çoğu da cilt problemleri olabiliyor. Hamileler ciltlerinde ne gibi değişiklikler yaşarlar ve bunlarla nasıl başa çıkılır?

  Öncelikle hamilelikte doku tamamen değişiyor. Elastin ve kolajen bebeğe etki ediyor. Bu etkenler öncelikli olarak bebeğe yönlendiği için annenin cildini yeterince koruyamıyor. Bu sebeple, ne olursa olsun, cildi çok iyi nemlendirmek şarttır. Hamilenin doğru bitkisel ürünleri kullanması gerekiyor. Hiçbir zaman kimyasal ürünlere gidilmemeli.

  Badem yağı ve kakao yağını karıştırıp sabah akşam düzenli olarak vücuduna sürsünler ve bunu hamileliğin başından doğum sonrasındaki altıncı aya kadar yani vücut oturana kadar sürdürsünler. Bu şekilde çatlaklarla karşılaşılmayacaktır.

  [​IMG]

  Ayrıca bol miktarda su içilmesi gerekiyor, ki bunu bütün doktorlar da söylüyor. Su çatlağın en büyük karşıtıdır. Vücudun çatlamaması için bol miktarda su alınması ve aşırı kilo almayıp yenenlere dikkat edilmesi gerekiyor.

  Cilt lekelenmeleri de dikkat edilmesi gereken başka bir nokta. Bunun için de sonradan yapılabilecek bir şey yok. Korunmak için öncelikle güneşe dikkatli çıkılmalıdır.

  Geçmişte olsa pek fazla ürün yok diyebilirdik ama şimdi kaliteli ürünler bulunabiliyor. Bu ürünleri eczanelerde bulabilirler. Market ürünlerinde hamile ve hamile olmayan için farklı ürünler yok ama eczanede böyle ürünler bulunuyor.

  Hamilelik döneminde hormonlardan dolayı tüylenmede artış olabiliyor. Ayrıca bunu bilmeyen kadın yoktur ama yine de üstüne basarak söylenmesi gerekiyor; hamilelik döneminde kadınların lazer ya da iğneli epilasyon gibi şeylerden uzak durması şarttır. Çünkü vücut geliştikçe derideki her türlü sistem önem kazanıyor.

  Makyaj ürünlerinde de organik ve bitkisel olan kaliteli ürünlere yönelmek gerekiyor. Marka olmuş ama kalitesiz pek çok ürün var. Öncelikle doğru tüketici olmak gerekiyor. Sorup araştırmak ve ondan sonra alışveriş yapmak lazım.

  Tırnak ve cilt nasıl hassaslaşıyorsa, saç da aynı şekilde hassaslaşıyor. Burada uygulanabilecek en güzel şey normal boya yerine organik-bitkisel boya kullanmaktır. Bunların içerisindeki amonyak miktarı çok düşük olduğu için bitkisel boyalar hem hamile hem de bebek açısından doğru bir üründür.

  Ayrıca emziren kadınlarda meme dokusu değişir ve çatlaklar oluşabilir. Bunun için de aynı karışım kullanılabilir. Doğal olduğu için bebeğe de hiçbir zararı olmaz, göğüs ucu dâhil olmak üzere sürebilir. Ayrıca meme ucu için E vitamini kapsülleri kullanılabilir, zaten doktorlar da bunu tavsiye edeceklerdir.
   
Yükleniyor...