Said Halim Paşa Kimdir Hayatı Hakkında bilgi

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 22 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Said Halim Paşa


  Doğum 12 Haziran 1913-Kahire
  Ölüm 3 Şubat 1917-Roma
  Meslek Mütefekkir, sadrazam
  Said Halim Paşa, Osmanlı sadrazamlarındandır. İttihat ve Terakki'nin güçlü olduğu dönemde bu görevi yürütmüştür. Bir dönem savaş şartlarında Galatasaray Spor Kulübü'nün zarar görmemesi için bir nevi başkanlığını üstlenmiştir. İslamcı fikirleriyle tanınır.

  HAYATI
  1863 yılında Kahire’de doğmuştur. Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın oğullarından vezir Halim Paşa’nın oğludur. Said Halim, mükemmel bir eğitim görmüştür. Doğu ve Batı dillerinden Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızcayı iyi öğrenmiştir. İsviçre’de Üniversiteye gitmiş, 5 yıl süreyle Sience Politique öğrenimi görmüştür. Üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul’a dönmüştür.

  1888 yılında Şura-yı Devlet üyeliğine seçilmiştir. 1990 yılında, Rumeli Beylerbeyliği rütbesini almıştır. Paşa zararlı neşriyat ve silah bulundurmakla itham edilince, hakkında soruşturma açılmıştır. Bunun üzerine ülkeyi terk eden Said Paşa, önce Avrupa’ya oradan Mısır’a gitmiştir.

  1908 yılında II. Meşrutiyet’in ilanı ile İstanbul’a dönmüştür. İttihat ve Terraki Partisine girerek politikaya atılmıştır. Yeniköy Belediye Dairesi Başkanlığına seçilmiştir. Daha sonra Ayan Meclisi üyeliğine getirilmiştir. 1913 yılında Hariciye Nazırı olmuştur. Daha sonraki yıllarda Sadaret Kaymakamı olan Paşa sadrazam olduktan sonra sadareti süresince Enver, Talat ve Cemal Paşaların kuklası olmuştur.

  I. Dünyâ Harbi sırasında hükûmet başkanı olan Said Halim Paşa, kendisinin haberi olmadan İttihatçılar tarafından harbe girildiğini sonradan öğrenmiştir. İstifâ etmesine rağmen ısrarlar üzerine vazgeçmiştir. Fakat kendisinden habersiz kânunlar çıkarıldığını görünce 3 Şubat 1917’de sadâretten ayrılmıştır. İttihat ve Terakki Partisinin iktidardan düşmesi üzerine harp suçlusu olarak mahkemeye verilmiştir. İstanbul’un işgali sırasında İngilizler tarafından 1919’da Malta’ya sürülmüştür. Bir müddet sonra serbest bırakılınca Roma’ya gitmiştir. 18 Aralık 1921’de evinin önünde bir Ermeni tarafından vurulmuştur. Mezarı İstanbul’da Sultan Mahmûd Türbesi bahçesindedir.

  Said HalimPaşanın, İslâmlaşmak ve Taassub, Mukallidliklerimiz, İnhitât-i İslâm, Buhrân-ı Siyâsimiz, Meşrutiyet, Buhrân-ı İctimâîmiz, Buhran-ı Fikrimiz adlı eserleri vardır.
   
Yükleniyor...