Sakız Çiğnemenin Zararları ve Faydaları

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 1 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. Sakız Çiğnemenin Zararları ve Faydaları Neler?


  Sakız çiğnemek özellikle bayanalr tarafından çok seviliyor ben her ne kadar sevmiyor olsamda sakız çiğnemenin oldukça yararları var.Sakız çiğnemenin yararlarının yanı sıra zararlarından da bahsetmek istiyorum sizlere yazımızda sakız çiğnemenin yararları ve zararları hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz..

  Sakız çiğnemenin zararları kısaca şöyle;

  Sakız çiğnemenin Çevreye etkisi tartışılıyor. Aç karnına çiğnendiğinde ise mideyi kazındırdığı biliniyor.Bu nedenle diyet yapanlara sakız çiğnemeyi tavsiye etmediğini söyleyen Aysen Arıca Yemekten sonra 10 dakika çiğnenebilir.

  Daha fazla sakız çiğnemek acıktırıyor.Ayrıca Kronik diyare, karın ağrısı ve tehlikeli boyutlarda aşırı kilo kaybı bulunan iki hastanın yemek yeme alışkanlıklarının analiz edilmesiyle birlikte, problemin sorbitol içeren sakızların aşırı tüketimine bağlı olduğu tespit edildi.Çoğu sakızın içinde bulunan sorbitol isimli tatlandırıcı bulunur. Ve bu tatlandırıcı ince bağırsak tarafından çok zor absorbe edilir. Günlük yazşantımızdı sakızı 2 saat çiğnemenin yararı var çenemizi güçlendiriyor . Ama yinede herşeyin fazlası zarar olduğu söyleniyor.

  Sakız çiğnemenin faydaları;

  Yapılan araştırmaların sonucunda Sakız çiğnemenin kişilerin öğrenme, akılda tutma ve yeniden hatırlama konularındaki yeteneklerini; öğrencilerin sınav esnasındaki konsantrasyonlarını arttırdığını ortaya koyuyor. Sakız aynı zamanda sakinleşip rahatlamaya, stresi azaltmaya yardımcı oluyor. Sakızın bir diğer olumlu etkisi sigarayla ilgili. Ağzı oyaladığı için sigaraya alternatif. Araştırmalara göre sigarayı bırakmak isteyenler önce sakıza başvurdukları gözlemleniyor.
   
Yükleniyor...