Salavat Getirmenin Faziletleri

'Sorularla İslamiyet' forumunda zamaneanne tarafından 2 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Salavat Getirmenin Faziletleri Nelerdir


  Salavat okumanın fazileti büyüktür.Efendimiz (s.a.v.) buyuruyor:

  "Üzerime Salâvat-ı Şerife getiren kimseleri melekler rahmetle anar, meleklerin rahmetle andıkları kimseyi Allah (c.c.) affeder. Allah'ın affetti i kimse için bütün varlıklar rahmet okurlar."

  “Şüphesiz Allah ve melekleri, peygamberine salat ederler. Ey iman edenler! Siz de ona salat edin; tam bir teslimiyetle selam verin. (Ahzab; 56)

  Enes (R.A)'den rivayetle Resululllah (S.A.V) şöyle buyurdu:
  "Cuma gününde bana çok salavat getiriniz. Zira biraz önce Rabbim'den Cebrail (A.S) bana geldi ve Allah'ın şu buyruğunu bildirdi: Yeryüzünde bulunan herhangi bir müslüman, sana bir defa salavat getirirse, ben ve meleklerim ona on salavat getiririz." (Taberani)

  Hüseyin bin Ali (R.A)'den rivayetle Resulullah (S.A.V) şöyle buyurmuştur:
  "Cimri kimse, yanında anıldığım halde bana salavat getirmeyen kimsedir." (Nesai, İbn Hıbban, Hakim, Tirmizi)

  "Üzerime bir defacık Salâvat-ı Şerife getiren kimse için Allah Teala görevli meleklere:
  Bu kulumun üç gün içerisinde meydana gelen günahlarını yazmayınız emrini verir."

  "Üzerime bin defa Salâvat getiren kimseye Allah (c.c.) narı ile azab etmez."

  "Cibril bana: Ya Muhammed (s.a.v.) Sana senden önce hiçbir kimseye getirmedi im bir müjde ile geldim. Allah Teala senin için söyle buyurdu:
  Ümmetin den kim ayakta iken üç defa Salâvat getirirse, oturmadan önce Allah (c.c.) onu bağışlar. Otururken üç defa getirirse kalkmadan Allah'ın affına mazhar olur, buyurunca efendimiz (s.a.v.) bu müjdeler üzerine şükür secdesine kapandı."

  Bir gün Resûlullah sevinçli olarak geldi. Kendisine: “Sizi sevinçli görüyoruz! denilince, şöyle buyurmuşlardır: “Bana melek geldi ve şu müjdeyi verdi: “Ey Muhammed! Rabb'in diyor ki: “Sana salât eden herkese benim on rahmette bulunmam, selâm eden herkese de benim on selâm etmem sana (ikram olarak) yetmez mi? (Nesei, Sehv, 55)
   
Yükleniyor...