Samiha Ayverdi Kimdir Hayatı ve Üslubu Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 23 Mar 2012 tarihinde açılan konu 1. Samiha Ayverdi

  Doğum 25 Kasım 1905-İstanbul
  Ölüm 22 Mart 1993-İstanbul
  Meslek Romancı, yazar, mütefekkir
  Samiha Ayverdi, Türk Cumhuriyet dönemi yazar ve romancılarındandır. Rıfailik tarikatına mensuptur bu düşünceleri doğrultusunda eserlerine yön vermiştir. Kubbealtı Cemiyeti'nin kurulmasına abisiyle öncülük etmiştir. Kitapları Kubbealtı Neşriyat tarafından basılmaktadır.

  HAYATI
  1906 yılında İstanbul’da doğmuştur. Çocukluğu İstanbul’un Şehzadebaşı semtinde geçmiştir. Süleymaniye Kız Nümune Mektebini bitirmiştir. Daha sonra öğrenimini özel olarak sürdürmüştür. Yetiştiği kültürlü aile çevresinde kendini edebi alanda yetiştirmiştir. Kenan Rıfai’nin fikirlerinden etkilenip ona bağlanmıştır. Hatıralar, romanlar ve incelemeler kaleme almıştır. Zaman zaman çeşitli dergi ve gazetelerde yazılar yazmıştır. 1972 yılından itibaren Kubbealtı Akademi Mecmuasının daimi yazarları arasında yer almıştır.

  ÜSLÜBU
  İnceleme ve hatıra türündeki eserlerinin çoğunda Osmanlı dönemindeki yaşayışı temiz bir dille ve duru bir lirizmle anlatmıştır. Romanlarında ise sosyal ve kültürel değişimi ve bu değişimin toplumda ve aile içinde ortaya çıkardığı ruhi bunalımları kaleme almıştır. Mesih Paşa İmamı ve Yolcu Nereye Gidiyorsun adlı eserlerinde aile yapısındaki çöküş ve çözülmeleri dile getirmiştir.

  Milliyetçi ve muhafazakar fikirleri benimsemekle birlikte dini konularda şahsi yorumlarda bulunan Ayverdi, 1993 yılında İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.