Samsung Galaxy Gio Özellikleri

'Teknoloji Haberleri' forumunda Aysell tarafından 16 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Samsung Galaxy Gio Teknik Özellikleri
  Samsung Galaxy Gio Özellikleri nelerdir


  [​IMG]

  Tasarım ve Boyut

  110.5 x 57.5 x 12.2 mm boyutlarına sahip olan Samsung Galaxy Gio S5660, 102 gram ağırlığındadır. Tamamen plastik malzemeden üretilmiş olan telefonun kenarları konik yapıda olup, oldukça rahat kullanıma sahiptir. Parlak siyah renginde olan telefon gösterişli renklerden oldukça uzaktır. Oldukça kompakt ve hafif bir telefon olan Samsung Galaxy Gio S5660 3.2 inç boyutunda geniş dokunmatik ekrana ve ekran altında menü, geri ve home tuşu olmak üzere dört adet donanım butonuna sahiptir.

  Cihazın sol tarafında ince ve konforlu yapıya sahip ses ayar, sağ kısımda ise ekran kilitleme butonu ve microSD kart yuvası yer alıyor. Cihazın üst kısmına ise 3.5 mm kulaklık çıkışı ev sahipliği yapıyor. Alt kısımda yer alan USB portu hem bağlantı sağlarken hem de cihazı şarj etmenize olanak sağlıyor. Nokta desenli arka yapıya sahip olan telefon plastik arka yüzeyinde iyi tutuş sağlasa da maalesef parmak izi gibi lekeleri barındırıyor. Sol üst köşede 3 MP kamerası bulunan telefonun led flash ya da lens koruma kapağı bulunmuyor.

  Kamera

  2048 x 1536 piksel çözünürlüğünde 3.15 MP kameraya sahip olan Samsung Galaxy Gio S5660, otofokus desteği içerse de maalesef led flash desteğine sahip değil. Bunun dışında yüz ve gülümseme algılama, coğrafi etiketleme gibi extra özelliklere sahip. Standart kullanıcı arayüzü ile donatılan telefon kolay erişilebilir sahne ve çekim modlarına sahiptir.

  Görüntü kalitesi açısından 3.15 MP çözünürlüğündeki kameraya göre başarılı olan telefon da detay ve eksikliği ve gürültü miktarı eksiklik yaratıyor. QVGA çözünürlüğünde 15 fps'ye kadar video kaydı yapabilen telefon bu konuda da fazlasıyla eksik kalıyor.

  Temel Özellikler

  Arayüz ve İşletim Sistemi: Samsung Galaxy Gio S5660, Android v2.2 (Froyo) işletim sistemi ile yönetilirken, TouchWiz kullanıcı arayüzüne sahiptir. Klasik ekran yapısına sahip olan telefonun ekran altında sabit olarak bulunan rehber, arama, mesaj ve menü dokunsal tuşu yardımıyla uygulamalara kolay erişim sağlayabiliyorsunuz.

  Önceden yüklenmiş canlı duvar kağıtları ile kendi ekran yapınızı oluşturabiliyor, genellikle dikey kaydırılabilir ekranında 4x4 düzeninde oluşturulmuş olan menüyü görebiliyorsunuz. Birden çok ekran bölmesini tek bir ekranda küçük bölmeler şeklinde görüntüleyebiliyorsunuz.

  Telefon Defteri: Android cihazlarda rastladığımız tipik telefon rehberine sahip olan Samsung Galaxy Gio S5660, sınırsız kapasiteye sahiptir. TouchWiz kullanıcı arayüzü ile rehber listenizde kaydırma yaparak ilerleyebiliyor, kişi adı ya da numarasını kademeli olarak yazdığınızda karşınıza çıkan ön liste yardımıyla kayıtlarınıza daha kolay erişim sağlayabiliyorsunuz. Kişilere özel zil sesi ya da resim ataması yapabiliyor, ayrılan boş bölümlere gerekli bilgileri girerken silmek istediğiniz kısımlara eksi işareti atarak silebiliyorsunuz.

  Ekran - Display

  320 x 480 piksel çözünürlüğünde 3.2 inç boyutunda kapasitif dokunmatik ekrana sahip olan Samsung Galaxy Gio S5660, TFT ekranında 16 milyona kadar renk desteği sunuyor. Kontrast açısından başarılı olan telefon maksimum düzeyde parlaklık sağlar. Güneş ışığı altında okunabilirlik sağlamasına rağmen ekran o kadar iyi yansıtma özelliğine sahip değil maalesef. Dokunmatik ekranın hassasiyeti açısından da bazı sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz. Ekranın hareket algılama özelliği yanında yakınlık ve ortam ışığı sensörlerini de barındırıyor.

  Mesaj Özellikleri

  SMS, MMS, Email, Push Email, IM desteği içeren Samsung Galaxy Gio S5660'ın SMS ve MMS bölümü oldukça basit tasarlanmış olup, kullanım açısından kolaylık sağlıyor. Mesaj alıcılarınızı isme ya da numaraya göre kademeli girerek kolaylıkla bulabiliyor, QWERTY klavyesini dikey ya da yatay moda alarak rahatlıkla kullanabiliyor, Swype metin girişinden faydalanabiliyorsunuz.

  Metin mesajlarınız üzerinde düzenleme yapabiliyor, kes, kopyala, yapıştır gibi fonksiyonlardan faydalanabiliyorsunuz. Mesajlarınıza resim ya da ses dosyası ekleyerek MMS mesajı şeklinde iletebiliyorsunuz. Kolaylıkla e-posta hesabınızı oluştururken birden fazla Gmail hesabınızı aynı anda açabiliyorsunuz. G-talk ağında Pidgin, Kopete, iChat ve Ovi Contacts gibi popüler uygulamalara erişebiliyorsunuz.

  Multimedia Özellikleri

  Android galerisi ile beğenimizi kazanan Samsung Galaxy Gio S5660, iyi işlevselliği, 3D görünümü ve güzel geçiş efektleri ile birlikte sunuluyor. albümlerinizi oluştururken, Picasa uygulamasıyla online görüntüleyebiliyorsunuz. Çeşitli görünüm modlarında fotoğraflarınızı görüntüleyebiliyor, belli bir tarihte çekmiş olduğunuz fotoğraflarınıza anında erişim sağlayabiliyorsunuz. Fotoğraflarınız arasında parmak kaydırması yaparak ilerlerken yakınlaştırma ve döndürme, kırpma gibi düzenlemelerde yapabiliyorsunuz.

  Samsung Galaxy Gio S5660 Arka 3GP ve MP4 formatındaki videoları görüntüleyebilen Samsung Galaxy Gio S5660, DivX ve XviD video formatlarını desteklemiyor. Videolarınızı tam ekran görüntülerken ekran altında yer alan kontrol tuşları yardımıyla videolarınızı yönetebiliyorsunuz. DLNA desteği sayesinde fotoğraf ve videolarınızı uyumlu donanımlarda görüntüleyebiliyorsunuz.

  TouchWiz müzik çalara sahip olan Samsung Galaxy Gio S5660, hafızanızda yer alan parçaları sanatçı, albüm gibi gruplara ayırırken mevcut çalma listelerinize erişebiliyorsunuz. Google ve Youtube'dan istediğiniz şarkılara erişebiliyorsunuz. RDS destekli FM radyo ile donatılan telefon favori 4 adet radyo istasyonunuzu kaydederek dinlemenize imkan tanıyor. Geleneksel ses çıkış kalitesine sahip olan telefon beklenen düzeyde performans sergiliyor.

  Hafıza ve Depolama

  158 MB dahili hafızaya sahip olan Samsung Galaxy Gio S5660'ın hafızasını microSD kart desteği ile 32 GB'a kadar genişletebiliyorsunuz.

  İnternet ve Data Özellikleri

  EDGE, GPRS, 3G ve Wi-Fi desteği içeren Samsung Galaxy Gio S5660, Android tarayıcısı ile hızlı ve kolay internet erişimi sağlıyor. Sayfaları yükledikten sonra kaydırma yaparak ilerlerken yakınlaştırma da yapabiliyorsunuz. Sekmeli yapısından faydalanarak birden fazla sayfayı açarken, metin üzerinde kopyalama yapabiliyorsunuz. Geçmişte ziyaret ettiğiniz sayfalara erişim sağlayabiliyor.

  Flash desteği içermeyen web tarayıcısının bu eksikliğini gidermek için YouTube desteğinden faydalanabiliyorsunuz. Facebook, twitter gibi sosyal içerikli sitelere kolay erişim sağlarken, Android market uygulamasından da faydalanabiliyorsunuz. GPS alıcısı ve Maps hizmeti sayesinde haritaları geniş ekranda görüntüleyerek rotanızı belirleyebiliyorsunuz.

  Kullanılabilirlik ve Performans

  Akıllı araması mevcut olan telefonun çağrı kalitesi de oldukça başarılı bir şekilde işlerken karşınızdaki kişilerle sorun yaşamadan görüşmelerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. 1350 mAh Li-Ion batarya kapasitesi ile 10 saate kadar konuşma ve 610 saate kadar bekleme yapabilmenize olanak sağlayan telefonun şarjı 2-3 güne kadar dayanabiliyor.

  Alıntı
   
Yükleniyor...