Sapancanın köyleri

'Türkiyem' forumunda EyLüL tarafından 23 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Sapanca Köyleri
  Sapancanın köyleri isimleri
  Sapancaya Bağlı Köyler

  Sapancanın köyleri


  AKÇAY KÖYÜ
  İlçeye uzaklığı 6 km.dir. Köy ismini Akçay Deresinden alır. Bir rivayete göre derenin beyaz köpükler saçarak akması Akçay ismini almasına sebep olmuştur.

  FEVZİYE KÖYÜ
  Köyün Sapanca İlçesine uzaklığı 4 Km mesafede olup, komşu köylere mesafesi en fazla 1.5 km.dir. Osmanlı-Rus savaşı sırasında Batum'dan göç eden Ethem Ağa tarafından kurulmuştur.

  HACIMERCAN KÖYÜ
  İlçe merkezine 4 Km. uzaklıktadır. Halk ormancılık ve meyvecilikle geçinir.

  ŞÜKRİYE KÖYÜ
  İlçe merkezine 3 km. uzaklıkta olan bir dağ köyüdür. Geçim kaynağı orman ürünleri ve meyveciliktir.

  MEMNUNİYE KÖYÜ
  İlçe merkezine 5 km. uzaklıktadır. Bir orman köyü olan Memnuniye Köyü'nde kestane, kayın, ceviz, çam, ıhlamur, fındık gibi ağaçlar mevcuttur.

  İKRAMİYE KÖYÜ
  İlçe merkezine 13 km. uzaklıktadır. Halk ormancılıkla geçinir.

  BALKAYA KÖYÜ
  İlçe merkezinden güneye doğru 4 km. ilerlediğimizde Sapanca' yı kuşbakışı olarak izleyebileceğimiz köye, yani Balkaya'ya ulaşırız. Bir dag köyü olan Balkaya doğal orman ve meyve ağaçları ile bezelidir. Genellikle fındık, kestane, elma ve ceviz yetiştirilir.

  KURUÇEŞME ve ÜNLÜCE KÖYLERİ
  Birbirine çok yakın iki köy olup ilçeye uzaklıkları yaklaşık 2 km.dir. Geçim kaynağı meyvecilik ve orman ürünleridir.


  İLMİYE KÖYÜ
  İlçe merkezine 3 km. uzaklıktadır. Mahmudiye'den sonra haftasonu dinlence evi olarak en çok tercih edilen dağ köyüdür. Bu köyümüz kestane, ceviz, kiraz, erik, elma, ıhlamur, kavak, çam ağaçlarıyla bezenmiştir.

  MURADİYE KÖYÜ
  İlçe merkezine 3 km. uzaklıktadır. Fındık ve kestane ağaçları yetiştirilen köyde bir diğer geçim kaynağı da arıcılıktır. Bu köyde bir de su fabrikası vardır.

  ERDEMLİ KÖYÜ
  İlçe merkezine 6 km. uzaklıktadır. Halk arasında, sudan istifade edilerek dolaplarla kereste nakledilmesi nedeniyle Dolapdere de denilmektedir.
   
  Son düzenleme: 23 Kas 2011