SBS puanı nasıl hesaplanıyor?

'Ders notları' forumunda anniccha tarafından 10 Eki 2010 tarihinde açılan konu

 1. SBS puanı nasıl hesaplanıyor?

  1. Seviye Belirleme Sınavı (SBS)

  Seviye belirleme sınavları (SBS); ilköğretimin 6, 7 ve 8inci sınıflarında; görsel sanatlar, teknoloji ve tasarım, müzik, beden eğitimi, rehberlik/sosyal etkinlikler dersleri dışındaki zorunlu derslerin öğretim programlarından ders yılı sonunda yapılan merkezî sistem sınavlarıdır.

  Bu sınavlar yarışma sınavı niteliğinde olmayıp öğrencinin derslerden elde ettiği kazanımlarının ne ölçüde kazanıldığının ölçülmesini amaçlamaktadır.

  1.2. Yılsonu Başarı Puanı (YBP)

  Öğrencinin derslerden aldığı yıl sonu puanları, o derslere ait haftalık ders saati ile çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanları hesaplanacak. Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesiyle yıl sonu başarı puanı hesaplanacaktır.

  1.3. Davranış Puanı ve Dönüştürülmesi

  Davranış puanı(DP); öğrencinin okul içindeki okul kültürüne uyum, öz bakım, kendini tanıma, iletişim ve sosyal etkileşim, ortak değerlere uyma, çözüm odaklı olma, sosyal faaliyetlere katılım, takım çalışması ve sorumluluk, verimli çalışma, çevre duyarlılığı ölçütlerinin notla değerlendirilmesi sonucunda elde edilen davranış notunun 100lük puana çevrilmesiyle bulunan puandır.

  İlköğretim 6, 7 ve 8inci sınıflarda tüm dersler için, ders okutan öğretmenlerin her bir ölçüte vermiş oldukları notların aritmetik ortalaması alınarak öğrencinin o ölçüte ait dönem notu elde edilir. Her bir ölçütün iki döneme ait notlarının aritmetik ortalaması alınarak ölçütün yıl sonu davranış notu bulunur. Tüm ölçütlerin yıl sonu notlarının aritmetik ortalaması alınarak davranış notu hesaplanır. Davranış notu 20 ile çarpılarak davranış puanı elde edilir.

  Öğrencinin geçerli bir nedenle ders veya derslerden davranış notları eksikse mevcut notları üzerinden davranış puanı hesaplanır.

  1.4. Sınıf Puanı ve Ortaöğretime Yerleştirme Puanının Hesaplanması

  Sınıf puanı; o yılın seviye belirleme sınavı puanının % 70i, yıl sonu başarı puanın % 25i ve davranış puanının % 5i esas alınarak elde edilen puandır.

  Herhangi bir sebeple seviye belirleme sınavına katılmayan öğrencinin seviye belirleme sınavı puanı, o yıla ait en düşük seviye belirleme sınavı puanıdır.

  Ortaöğretime yerleştirme puanı; 6ncı sınıfın sınıf puanının (SP6) % 25i, 7ncı sınıfın sınıf puanının (SP7) % 35i ve 8inci sınıfın sınıf puanının (SP8) % 40ı toplanarak elde edilen puandır.

  2007–2008 Öğretim Yılında ortaöğretime geçiş sistemine 6 ve 7nci sınıflardan başlanır. Bu öğretim yılında 7nci sınıfta öğrenim gören öğrenciler, 7nci ve 8inci sınıf puanlarından elde edilen ortaöğretime yerleştirme puanıyla yerleştirilir.

  Bu öğrencilerin ortaöğretime yerleştirme puanları; 7nci sınıf puanının %40nın, 8inci sınıf puanının % 60nın toplamıyla bulunur.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Şub 2017
Yükleniyor...