SBS'deki Hata 100 Bin Öğrenciyi Etkileyecek!

'Bunları biliyormusunuz' forumunda zamaneanne tarafından 4 Eki 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Skandallar ülkesi türkiyede yeni bir skandal daha yaşandı.Fen ve Anadolu liselerinin de yer aldığı liselere, Seviye Belirleme Sınavı (SBS) esas alınarak yapılan yedek yerleştirmenin hatalı olduğu ortaya çıktı. Sistemin otomatik olarak yaptığı yedek yerleştirme sonucunda, hiçbir okula giremeyen Turan Mert Duran isimli öğrenci itiraz etti ve haklı bulundu. Yargının Durana ilişkin aldığı karar, yedek yerleştirme sistemini baştan sona etkileyebilecek nitelikte.

  Sistem, yedek sıralaması yaparken okulların asıl kontenjanını 3 katı olarak belirliyor. Duran da bu yerleştirme sonucunda tercih listesinde 5, 6 ve 7nci sıralarda bulunan okulların listelerinde, sırasıyla 419, 301 ve 267 numaralı yedek aday olarak yer aldı. Hiçbirine yerleşemedi. 3 yedek hakkı dolduğu için diğer tercihleri de dikkat alınmadı.

  Ankara 15. İdare Mahkemesi, bakanlıktan savunma istedi. Bakanlık da savunmasında yedek yerleştirmelerinin, adayların “tüm tercihleri dikkate alınarak ve tercih önceliği esasına göre ilk tercihten başlayarak yapıldığını, Durana yapılan işlemin 2012 yerleştirme e-kılavuzuna uygun olduğunu kaydetti.

  Mahkeme ise kılavuzda yedek listesinin “tüm tercihler dikkate alınarak yapılacağının yer aldığını ancak “yerleştirmelerin tercihlerin önceliği esas alınarak yapılacağı yönünde bir ibare bulunmadığını tespit etti. Mahkeme bu nedenle yerleştirmeyi hatalı ve hukuka aykırı buldu.
   

 2. Cevap: SBS'deki Hata 100 Bin Öğrenciyi Etkileyecek!

  değişsin tercilerde şu öğretmen lisesine girsek :D
   
Yükleniyor...