Schengen Vizesi Nedir

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda YAREN tarafından 13 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. schengen vizesi için gerekli belgeler

  Schengen Vizesi Nedir? Schengen Vizesi Nasıl alınır? Hangi Ülkeleri Kapsar?
  [​IMG]

  Schengen alanı, Schengen anlaşmasına imza koyan ülkelerin (Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, İspanya, Portekiz) oluşturduğu alandır.
  Schengen Anlaşmasının amacı, üye ülkelerin Schengen alanı içerisindeki serbest dolaşımını sağlamaktır, dolayısıyla Schengen ülkelerinden biri tarafından verilen vize diğer tüm üye ülkelerin topraklarında geçerlidir.

  Schengen üyesi ülkelerden birinde hukuki oturma hakkı elde etmiş tüm yabancılar herhangi bir Schengen ülkesine kısa dönemli ziyaretleri vizesiz gerçekleştirebilir. Ancak bu durumda tüm Schengen ülkelerince tanınmış geçerli bir pasaport ve oturduğu ülkenin resmi makamlarınca çıkarılmış resmi oturma iznini yanında taşımak zorundadır.

  Hangi ülkeler, “Schengen alanına ve Fransaya girerken Vizeye ihtiyaç duymaz?

  Schengen alanına ve Fransaya girerken Vizeye ihtiyaç duymayan ülkelerin listesi “Tüm Avrupa Birliği üyesi ülkeler dir. Schengen anlaşmasına taraf olup olmamaları önemli değildir.

  Avusturya, İrlanda, İtalya, Yunanistan, Lüksemburg, Almanya, Hollanda, Fransa, Portekiz, Finlandiya, İspanya, Danimarka, İsveç, Belçika, İngiltere

  Diğer ülkeler : Andora, Liechtenstein, Arjantin, Japonya, Avustralya, İsrail, Bolivya, İzlanda, Brezilya, Macaristan, Kanada, Ekvator, Şili, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs, Malta, Meksika, San Marino, Monako, Polonya, Yeni Zelanda, Slovenya, Norveç, Slovakya, Güney Kore, Vatikan, İsviçre, U.S.A, Uruguay

  Yukarıda adı geçen ülkelerin vatandaşları, Schengen alanına herhangi bir vizeye ihtiyaç duymadan girebilirler. Ancak, Schengen Alanının sınırlarında veya daha sonra Fransa içinde her an kontroller yapılabilir. Kontroller; mali durum, konaklama veya dönüş biletinin varlığı konularında olabilir. Aşağıdaki ülkeler, en fazla 3 aylık kalış amacıyla Fransaya girişte vize almayabilir ancak diğer Schengen ülkeleri için vize almaları gerekebilir: Bermuda, Venezüella, Brunei, Singapur, Kosta Rica, Paraguay, Hırvatistan, Malaya, El Salvador, Litvanya, Estonya, Latviya, Guatemala, Honduras Okul Gezisine katılmış küçükler: Genelde, okul gezisine katılmış küçükler Fransaya girişte vizeden muaf tutulabilirler. Ancak, geçerli bir pasaport ve seyahat dokümanına mutlaka sahip olmaları gerekmektedir.

  Vize için nereye başvurmalı?

  Asıl hedefiniz olan (varmak istediğiniz) Schengen ülkesinin Büyükelçiliğine veya Konsolosluğuna başvurun.Asıl hedef ülkeniz, Schengen alanında en çok zaman harcayacağınız ülkedir. Eğer asıl hedef ülkeniz belli değilse Schengen alanında ilk giriş yapacağınız ülkenin Konsolosluğuna başvurun. Başvurularınızı, oturduğunuz bölgedeki Konsolosluğa yapmanız gerekmektedir. İstisnai durumlarda, farklı bir Konsolosluğa başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak bu oldukça uzun zaman alacak bir işlemdir.

  Vize Çeşitleri ve Gerekleri

  Transit vize: Schengen transit vizesi size, bir ülkeye giderken bir veya daha fazla Schengen üyesi ülkenin topraklarından geçmenizi sağlar.

  Başvurular, transit vize almanızı gerektiren ilk ülkenin Büyükelçiliğine veya Konsolosluğuna yapılmalıdır.

  Başvuruda istenilen belgeler şunlardır:

  - Pasaport veya başvurulan vizeden en az 3 ay daha fazla geçerlilik süresine sahip ve vize pulunun yapıştırılması için boş bir beyaz sayfası olan resmi seyahat belgesi

  - Başvuruyu yapan kişi tarafından (küçükler söz konusu olduğunda velisi tarafından) imzalanmış ve doldurulmuş başvuru formu ve ona yapıştırılmak üzere pasaport için kullanılan boyutlarda bir resim. Daha fazla başvuru formu ve fotoğraf istenebilir.

  - Ulaşım belgeleri; örneğin bir tren bileti, teyit edilmiş bir gemi bileti, veya kendi arabanızla seyahat ediyorsanız kayıt belgeleriniz ve ruhsatınız vb. Gerekiyorsa, sigorta belgeleri.

  - Gerekli görüldüğü takdirde daha sonra ziyaret edeceğiniz ülkelerin vizeleri.

  - İşverenden alınan bir mektup veya son 3 maaş bordronuz. Kendi işinizle uğraşıyorsanız avukatınızdan, mali müşavirinizden, birlikte çalıştığınız bankanın genel müdüründen veya yerel Ticaret Odanızdan alacağınız bir mektup. Öğrenciyseniz, okulunuzdan/üniversitenizden alacağınız ve kayıtlı olduğunuzu gösterir yeni tarihli bir mektup. “Au pair iseniz işvereninizin pasaportu ve işverenden alınacak bir mektup. Kalmayı düşündüğünüz süre içindeki giderlerinizi karşılayabilecek kadar maddi gücünüz olduğunu ispat eden belgeler (son banka defterleriniz veya seyahat çekleriniz vb.).

  - 18 yaşından küçüklerin vize için başvurması durumunda, ailelerinden veya hukuki vasilerinden Fransaya seyahat edebilmelerine izin veren ve kendisinden sorumlu olacak kişiyi tayin eden yazılı bir belge almaları gerekmektedir. Bu mektup, başvuru yapan ile aynı milliyete sahip bir avukat, noter veya Konsolosluk görevlisi tarafından onaylanmalıdır. Son olarak da aile büyüklerinden (anne-baba) birinin pasaportu başvuru formuna eklenmelidir.

  Başvurular, teslim edilen belgeler doğrultusunda değerlendirilecektir. Sonucun belirlenmesi süresi milliyetinize, yaşadığınız yere vb. göre değişecektir.

  Kısa dönemli vize: Başvurulan vizeden en az 3 ay daha fazla geçerlilik süresine sahip ve vize pulunun yapıştırılması için boş bir beyaz sayfası olan resmi seyahat dokümanı

  - Başvuruyu yapan kişi tarafından (küçükler söz konusu olduğunda velisi tarafından) imzalanmış ve doldurulmuş başvuru formu ve ona yapıştırılmak üzere pasaport için kullanılan boyutlarda bir resim. Daha fazla başvuru formu ve fotoğraf istenebilir.

  - Kalmayı düşündüğünüz süre içindeki giderlerinizi karşılayabilecek kadar maddi gücünüz olduğunu ispat eden belgeler (son banka defterleriniz veya seyahat çekleriniz vb.)

  - Teyit edilmiş bir Fransaya dönüş bileti veya seyahat acentanızca yapılan teyit edilmiş bir rezervasyon.

  Otel rezervasyonunuzun teyidi veya Fransada ziyaret edeceğiniz kişinin yerel Polis İstasyonundan (“Gendarmerie or “Commissariat de Police) alacağı kira ve yerleşim sertifikası (“Attestation dAccueil)

  İşverenden alınan bir mektup veya son 3 maaş bordronuz. Kendi işinizle uğraşıyorsanız avukatınızdan, mali müşavirinizden, birlikte çalıştığınız bankanın genel müdüründen veya yerel Ticaret Odanızdan alacağınız bir mektup. Öğrenciyseniz, okulunuzdan/üniversitenizden alacağınız ve kayıtlı olduğunuzu gösterir yeni tarihli bir mektup. “Au pair iseniz işvereninizin pasaportu ve işverenden alınacak bir mektup.

  - Sağlık sigortanız olduğunun kanıtı. Bunun için şu belgeleri vermeniz gerekir; AB milli pasaportu taşıyan bir eşiniz varsa, postaneden temin edilebilecek ve eşiniz tarafından sizin ona bağımlı olduğunuzu belirten imzalı E111 formu veya kalacağınız süre için geçerli seyahat sigortası veya diğer özel sağlık sigortaları.

  - Fransaya iş için gitmeniz durumunda, bir Fransız firmasından resmi bir iş daveti mektubunu başvurunuza eklemelisiniz.
  18 yaşından küçüklerin vize için başvurması durumunda, ailelerinden veya hukuki vasilerinden Fransaya seyahat edebilmelerine izin veren ve kendisinden sorumlu olacak kişiyi tayin eden yazılı bir belge almaları gerekmektedir. Bu mektup, başvuru yapanla aynı milliyete sahip bir avukat, noter veya Konsolosluk görevlisi tarafından onaylanmalıdır. Son olarak da aile büyüklerinden (anne-baba) birinin pasaportu başvuru formuna eklenmelidir.

  Bireysel şartlara bağlı sebeplerle, ilave belgeler istenebilir. Bu şartlara uymamak vize başvurunuzun geri çevrilmesine sebep olabilir.
  Sirkülasyon (uzun dönem vize) Sirkülasyon vizesi; ticari, akademik veya mesleki gerekçelerle bir yıl içerisinde defalarca yurtdışına çıkmak zorunda olan kişilere verilir. Başvuru sırasında gereken belgeler, kısa dönem vize için gerekli belgelerin aynısıdır. Ayrıca, ziyaretlerin sıklığını onaylayan resmi dokümanlar da gereklidir. Bireysel şartlara bağlı sebeplerle, ilave belgeler istenebilir. Bu şartlara uymamak vize başvurunuzun geri çevrilmesine sebep olabilir.

  Transit Vize Havaalanı Transit vizesi, kişinin Schengen üyesi ülkenin ulusal topraklarına geçmeden havaalanındaki uluslar arası transit bölgeden geçmesini sağlar. Şu ülkelerin vatandaşları Fransız Havaalanlarından geçerken transit vizeye ihtiyaç duyarlar; Afganistan, Arnavutluk, Bangladeş, Kongo, Eritre, Etiyopya, Gana, Haiti, İran, Irak, Liberya, Libya, Nijerya, Pakistan, Sierra Leone, Somali, Sri Lanka, Zaire.Havaalanı transit vizesine başvuruda sunmanız gereken dokümanlar:

  - Pasaport veya başvurulan vizeden en az 3 ay daha fazla geçerlilik süresine sahip resmi seyahat belgesi

  - Başvuruyu yapan kişi tarafından (küçükler söz konusu olduğunda velisi tarafından) imzalanmış ve doldurulmuş başvuru formu ve ona yapıştırılmak üzere pasaport için kullanılan boyutlarda bir resim. Daha fazla başvuru formu ve fotoğraf istenebilir.

  - Teyit edilmiş havayolu bileti.

  - Gerekli görüldüğü takdirde, daha sonra ziyaret edeceğiniz ülkeler için vize.

  18 yaşından küçüklerin vize için başvurması durumunda, ailelerinden veya hukuki vasilerinden Fransaya seyahat edebilmelerine izin veren ve kendisinden sorumlu olacak kişiyi tayin eden yazılı bir belge almaları gerekmektedir. Bu mektup, başvuru yapan ile aynı milliyete sahip bir avukat, noter veya Konsolosluk görevlisi tarafından onaylanmalıdır. Son olarak da aile büyüklerinden (anne-baba) birinin pasaportu veya ülkede değillerse fotokopisi başvuru formuna eklenmelidir.
  Alıntı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Ara 2012
 2. Cevap: Schengen Vizesi Nedir

  bir konuda yardımınıza ihtiyacım var , İngiltereye karayolu ile gitmek istiyorum eşim ingiliz ve ben schengen vizesi ile ingiltereye varana kadar geçeceğim ülkelerin tamamından sorun yaşamadan geçebilirmiyim ayrıca bu ülkelerde trafikte araç kullanmada sorun yaşarmıyım lütfen bilgisi olan yardımcı olsu
  ilginize ve zaman ayırdığınız için teşekkürler
   
Yükleniyor...