Şehitler haftası ile ilgili bilgiler

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Yasemin tarafından 12 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Şehitler haftası ile ilgili kısa bilgiler

  Şehit, Arapça kökenli bir kelimedir, kutsal sayılan bir amaç, din veya inanç uğrunda ölen kimseye denir. Ancak Türkçe de şehit kavramı Arapça anlamından ayrılır ve vatanını ya da ulusunu koruma yolunda, ölen kimse anlamına gelmektedir.Türkçede şehit olarak anılan kimseler, şu eylemlerce ifade edilir. Profesyonel veya vatani görevini yapmakta iken, görev başında yaşamını yitirmesi, yapılan terör saldırısı nedeniyle yaşamını yitiren, (eğitim, sağlık, güvenlik görevlileri) gibi ve görev başında hayatını kaybeden polis, itfaiyeci, doktor gibi kimseler bu sebeplerle öldüklerinde şehit olarak anılırlar.

  sehitler-haftasi-.

  İslamiyet'te şehitlik, Allah yolunda ölen Müslüman'a verilen makam olarak geçer. Kur'an da şehitlerle ilgili olarak, şehitlerin kurtuluşa erdiği, ahrette sahip olacağı makamın diğer Müslümanlardan daha iyi ve üstün olacağını belirtir.

  Allah yolunda öldürülenlere ‘ölüler' demeyin, Hayır onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz...

  Hıristiyanlıkta şehitlik ise daha inançları sebebiyle ve işkence görerek öldürülen, din âlimlerini yüceltmek adına verilen isim olarak geçmektedir. Hıristiyan şehitlerinin büyük bölümü, Roma İmparatorluğu döneminde Hıristiyanlığın yayılması için mücadele edenlerin kişiler oluşturur. Hıristiyanlıkta şehitler, azizlik ve azizelik mertebesiyle belirtilir.

  Şehitlerimiz, vatanını, milletini korumak adına canını ortaya koymuş yüce insanlardır. Türkiye Cumhuriyeti kurulana kadar, birçok şehit verdik. Ve bugün tam bağımsız bir ülke olmamızda şüphesiz şehitlerimizin verdiği mücadele sayesinde olmuştur. Bu yüzden şehitlerimizi anmak için her yıl 14-20 Nisan haftası Şehitler Haftası olarak kabul edilir.

  Şehitlerin arkasında bıraktıkları ailelerine devlet, bazı imkânlar sunmuştur.
   
Yükleniyor...