Şehzade Mustafa Hayatı

'Tarih Bölümü' forumunda Merve tarafından 8 Şub 2012 tarihinde açılan konu


 1. Şehzade Mustafa, babası Kanuni'yi tahttan indirme planları yaptığı gerekçesiyle boğdurulan Osmanlı şehzadesidir.

  Şehzade Mustafa, Sultan Süleymanın ilk hasekisi Mahidevran Sultan'dan olma oğludur. Saruhan, Amasya, Konya sancak beyliklerinde bulunmuştur. Babasının tahtına göz dikmekle suçlanmış; Nahcıvan seferi'ne giden Osmanlı ordusunun Konyada konakladığı sırada, padişahın otağında boğdurulmuştur.

  Şehzade Mustafa, 1515 yılında babası Sultan Süleymanın şehzadeliği sırasında Manisada dünyaya geldi. Dedesi Yavuz Sultan Selimin 1520de hayatını kaybetmesi üzerine Osmanlı tahtına oturmak üzere İstanbula giden babasını yanında İstanbula gitti.

  Şehzade Mustafa, Hürrem Sultanın babasının sarayına girmesinden sonra annesi Mahidevran ile Kanuniye dört şehzade daha doğuran Hürrem Sultan arasında, Kanuniden sonra kendi oğullarının tahta çıkmasını sağlamak için büyük bir mücadele yaşandı.

  Şehzade Mustafa, 1533 -1541 arasında Saruhan Sancak Beyi olarak görev yaptı. Saruhan (Manisa), padişah adayının görev yaptığı yer kabul edilirdi. 1541de Amasya Sancak beyliğine atandı; Saruhan Sancak Beyliğine ise kardeşi Şehzade Mehmet getirildi. Şehzade Mehmetin beklenmedik şekilde 1543te ölümünden sonra Saruhan Sancak Beyliğine Şehzade Selim getirilirken; Şehzade Mustafa ise Konya Sancak beyliğine atandı.

  kaynak:vikipedi
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Nis 2014

Yükleniyor...