Şehzade Mustafa Neden Boğduruldu

'Tarih Bölümü' forumunda Masal tarafından 7 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Şehzade Mustafanın Boğdurulma Sebebi


  Şehzade Mustafa Neden Öldürüldü  Kanuni Sultan Süleymanın Mahidevran Sultandan olma oğlu Şehzade Mustafa 1515 yılında Sultan Süleymanın şehzadeliği sırasında Manisada dünyaya gelmiştir. En büyük şehzade olan Mustafa 1533-1541 yılları arasında padişah adayının görev yaptığı yer olarak kabul edilen Manisada Saruhan Sancak Beyi olarak görev yapmış ardından Konya Sancak Beyliğine atanmıştır.

  Tahtın en güçlü şehzade adayı olarak görülen Mustafa, 4 şehzade annesi Hürrem Sultanı oldukça rahatsız etmiştir. Öyle ki Hürrem Sultanın Şehzade Mustafayı ortadan kaldırmak için türlü entrikalar çevirdiği bilinir. Sadrazam Rüstem Paşaya Şehzade Mustafanın, babası hayatta iken onun tahtına göz diktiğini belirtir sahte mektuplar yazdırmıştır. Kanuni Sultan Süleyman ise ne yazık ki bu oyunlara kanarak Nahçivan Seferi sırasında Konya civarında konaklandığı sırada babasının elini öpmeye gelen Şehzade Mustafayı boğdurarak öldürtmüş, bununla da kalmayıp cesedini çadırın önüne astırmıştır.

  Şehzade Mustafanın henüz 38 yaşındayken 1553 yılındaki bu ölümü askerler ve halk arasında da şok etkisi yaratmış ve büyük tepkilere sebep olmuştur.
   
Yükleniyor...